Monday, March 31, 2014

Házi „Jó reggelt!” keksz

Avagy egy gyorsan elkészíthető kekszecske, ami reggelire is kiváló!


 
Finom kis kekszecskék...


Az ildiKOKKi bloghoz tartozó facebook oldalamon minden hónapban indul egy játék néhány finn apróságért, vagy épp édességért, esetleg általam készített bonbonokért. A februári játék során azt kértem az olvasóktól, hogy küldjék el nekem a kedvenc receptjüket, majd a nekem legszimpatikusabbat elkészítem és megajándékozom a februári játék nyereményével.

Nos, nekem ez az egyszerű, de annál nagyszerűbb recept keltette fel a figyelmemet, amit még szinte aznap elkészítettem, amint Renáta elküldte a játékra. Be kell valljam, nem bántam meg, hogy ezt receptet választottam, mert a végeredmény valami mennyei volt, a Párom csak úgy falta ezeket a kekszecskéket, ráadásul uzsonnára is ugyanolyan fincsi volt, mint reggelire egy pohár joghurt mellé. A kekszbe a saját aszalású szilváim kerültek, de elkészíthető bármilyen gyümölccsel, bármilyen maggal, akár kakaós verzióban is! Próbáljátok ki, nem fogtok csalódni! J
 
Házi aszalt szilvám, ez került a kekszbe!

Hozzávalók: (Kb. 60 db kicsi kekszhez.)
30 dkg liszt (Kakaós keksz esetén 1 ek. liszt helyett 1 ek. kakaópor.)
1 tk sütőpor
15 dkg vaj
7 dkg porcukor (Lehet barna cukor is.)
1 ek méz
1 tk vanília kivonat
1 egész tojás
3 ek szeletelt mandula (Más magokkal is helyettesíthető, pl. fenyőmag, kesudió, dió, tökmag.)
4 dkg aszalt gyümölcs (Nálam aszalt szilva, de lehet aszalt sárgabarack is.)
1-2 ek liofilizált eper (Elhagyható, vagy helyettesíthető más szárított gyümölccsel.)
 
Sok-sok gyümölcs és mandula lapult a tésztában...

A tészta összeállítása:
A liszthez keverjük a sót és sütőport, majd összemorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk az egész tojást, a vanília kivonatot és a mézet, majd gyors mozdulatokkal egy sima tésztát gyúrunk. A tésztát a kezünkkel ellapogatjuk, majd rászórjuk a szeletelt mandulát, a felaprított aszalt gyümölcsöt, végül az egészet alaposan összegyúrjuk (A-C). A tésztából egy hosszúkás téglatestet formázunk, amit celofánba csomagolunk és fél órát a fagyasztóban pihentetünk. Utóbbira azért van szükség, mert így a tésztát jóval könnyebb lesz szép szabályosra és egyenletesen vékonyra felszelni, ráadásul így szeletelés közben nem fog morzsálódni sem!

Tipp:
Aki nem tud kézzel egy téglalapot formázni, az maradhat a hengernél is, de a téglalapot könnyebb szelni, ha a fagyasztóban kissé kifagyasztottuk!

A kekszek formázása és sütése:
A kellően megszilárdult, de nem megfagyott tésztát egy éles késsel 3-4 mm-es szeleteket vágjuk (D-E), amiket nem túl szorosan sütőpapíros tepsire rendezgetünk (F). A kekszeket 170°C-os sütőben 10-12 perc alatt aranybarnára sütünk. A meleg kekszeket hagyjuk a sütőlemezen kihűlni, mert melegen még nagyon puhák és törékenyek!
 
Így készült...
Vélemény a receptről:
Egy szuper kis receptről van szó, amit nagyon könnyen elkészíthetünk mindössze néhány alapanyagból. A kekszecskék zárt dobozban jól elállnak, ráadásul az aszalt gyümölcstől sokáig puhák maradnak, bár jártunkban-keltünkben gyakran a doboz közelébe kerülhetünk, majd akkor biztosan el-elcsenünk majd egy darabot a dobozból! J
Mivel ez egy könnyű recept, gyerekkel is biztosan nagy öröm lehet az elkészítés. Ráadásul, ha nagyobb mennyiségben készítjük, akár a kicsiknek, de magunknak is csomagolhatunk belőle reggelire! J


Szép napot,  ildiKOKKI

Házi "Jó reggelt!" kekszeim. J

Friday, March 28, 2014

Mákos citromos bonbon

Avagy egy bonbon, ami fehér csokoládés és étcsokoládés burokkal is elkészült! J

 
Mákos citromos töltelék, étcsokis burok.

Már nagyon régóta szerettem volna valami mákos bonboncsodát készíteni, lévén itt a mák olyan ritka, mint a fehér holló… Sajna a magyar készleteim elfogytak, így elballagtam az orosz boltba, ahol a meggybefőttön kívül beszereztem még egy csomag darálatlan mákot is, így ismét beindult a mákőrület! J

A mák egyébként finnül unikonsiemen [ejtsd: unikonsziemen] (unikko=mák; siemen=mag), amit nekem igen nagy kínok között sikerült csak megjegyeznem, de végre az unikornisról eszembe jut, igaz utána meg folyton unikornis magot mondtam…. J Egy a lényeg, a mák és citrom kombinációja a fehér csokoládés ganacheban igazán üdítően hat, amit a finnek is nagyon szeretnek!

 Jómagam azonban a sokadik kóstolás után sem tudtam eldönteni, hogy ét-, vagy fehér csokoládé hozná-e ki jobban ezt a friss ízt, így a bonbon mindkét verzióban elkészült! J A töltelék alapötlete a Csak a puffin blogról származik, amit ezúttal kis kockákba töltöttem! 

Mákos citromos töltelék fehér csokoládé burokban, mákpettyekkel...

Hozzávalók: (20 db bonbonhoz.)
(1) Töltelék:
70 g fehér csoki
20 g tejszín
15 g darált mák
10 g vaj
1 citrom reszelt héja
½ citrom leve
(2) Burok:
I. verzió:                                              II. verzió:
200 g étcsoki (Fazer 70%-os.)                     200 g fehér csoki + 1 tk darálatlan mák
1 %-nyi kakaóvaj                                                1 %-nyi kakaóvaj

A töltelék elkészítése:
A fehér csokoládét, a vajat és a tejszínt egy tálban összemelegítjük és sima ganachet keverünk ki. Hozzáadjuk a darált mákot, ráreszeljük az alaposan megmosott citrom héját és rácsavarjuk a fél citrom levét. Az egészet simára keverjük és betöltésig a hűtőben pihentetjük.

A bonbonok összeállítása:
Az étcsokis burokkal rendelkező bonbonok elkészítése nem nagy ördöngösség, a szokásos temperálási procedúrát követően jöhet a külső burok elkészítése, majd be kell tölteni a mákos tölteléket és lezárni az újratemperált csokival a bonbonokat. (Bővebben a lépéseket pontosan itt olvashatod.)

Étcsokis burok... A pasiknak ez ízlett jobban!

A nagyobb kaland a mákpettyes burok elkészítése, melyre sok ötletet olvastam (Katuci blogján), pl. kakaóvajjal kikenni a formát és rászórni a mákot, vagy a fehér csokiba eleve bekeverni a mákot. Jómagam a bonbonozásban az egyszerűséget szeretem, így ezt a mákpötty dolgot is így szerettem volna megoldani. Éppen ezért, csak annyit csináltam, hogy a bonbonforma valamennyi kis üregébe szórtam egy kevés darálatlan mákot, majd erre öntöttem rá a temperált fehér csokit. Innentől pedig minden ment a bonbonkészítés megszokott útján (felesleges csoki kiönt, töltelék betölt és bonbonokat lezár).
A mákpettyes fehér csokis buroknál arra azonban oda kell figyelni, hogy ne öntsünk túl sok mákot a bonbonforma mélyedéseibe, mert akkor nem tudja szépen körbefolyni a fehér csoki és lyukacsos marad a bonbonhüvely. (Ebben az esetben talán azt is érdemes figyelembe venni továbbá, hogy ne félgömb alakú bonbonformával dolgozzunk, mert akkor a bonbon csúcsában összegyűlnek a mákszemek és szintén nem kaphatunk olyan szép végeredmény. Ilyenkor talán tényleg tanácsosabb a kakaóvajas festegetést választani.)

Vélemény a receptről:
Nekem a fehér csokis burokkal készült változat jobban ízlett ebből a bonbonból, míg a Párom meg az étcsokis verzióra szavazott inkább. Nekem az étcsokis kicsit olyan volt, mintha egy túrós édességet ennék, de az is nagyon finom volt!
A fehér csokis verzió elkészítésénél figyeljünk oda a mákpettyek elkészítésekor, de természetesen azt el is hagyhatjuk, vagy közvetlen a fehér csokiba keverjük a darálatlan mákot! J
Összességében annak ajánlom ezt a bonbont, aki szereti a friss, üdítő ízeket! J


Szép napot, ildiKOKKI

Mákos töltelék, fehér csokis külső... Nekem ez a verzió ízlett jobban!

Monday, March 24, 2014

Csokoládétorta

Avagy hogyan készítsünk egyszerűen nagyon fincsi csokitortát!?



Csak egy kis egyszerű díszítést kapott....

A torták közül talán a csokoládétorta örvend a legnagyobb népszerűségnek, jómagam azonban nem vagyok oda ezért a tortáért, így ha magunknak kell sütnöm valamit, mindig valami másra esik a választás… Nagyon szeretjük például a répatortát, erről receptet itt találtok, úgyis jön a húsvét! J

Csokitortát legutóbb kb. közel egy éve készítettem egy búcsúbulira, annak a receptjét itt találjátok. Egy év azért nagy kihagyás csokitorta téren, így amikor kaptam egy felkérést, miszerint készítsek egy Transformers alakú csokitortát a hétvégére, gondoltam elébe megyek a dolgoknak és végeztem egy amolyan próbasütést. Receptem egyébként nem volt, de egy Angliában élő kedves tortás barátnőm, Dee hamar a segítségemre sietett és ezernyi tanáccsal, meg egy szuper töltelék recepttel látott el. (Köszi Dee, puszi Neked!)

A tortában található krém nem a hagyományos puding + vaj alapú változat – a blogon található másik csokitorta azzal a módszerrel készült, azt a receptet itt találjátok –  hanem egy valódi csokoládé ganachekrém alapú krémecske, melynek intenzitását a felhasznált csokitól függően változtathatjuk. Az első csokitortához ugyanis jómagam 70%-os étcsokit használtam, aminek olyan intenzív íze lett, mint a csudi, így ebbe egy hangyányival több cukor is kellett, míg a második tortát 45%-os étcsokiból készítettem, így az egy inkább lágyabb csokiízt adó krém lett. A lényeg, hogy csokitortát sütni ezután nem akadály, köszi a receptet Dee!

Csokitorta!

Hozzávalók: (Egy 24 cm-es, 16 szeletes tortához.)
(1) Piskóta:
6 egész tojás
6 ek porcukor
3 ek liszt
3 ek kakaópor
1 késhegynyi sütőpor
1 tk vanília kivonat
1 csipet só
(2) Krém:
300 g jó minőségű étcsokoládé (Felnőtt torta esetén 70%, gyerek torta esetén 40% körüli csokit érdemes választani.)
300 g állati tejszín (30-35%-os)
150 g vaj (70%-os csokoládé esetén ez lehet 180 g is, olyan intenzív lesz a csokiíz, hogy elbír több vajat a ganachekrém.)
150g porcukor (ízlés szerint)
1 tk vanília kivonat
2-3 ek rum (elhagyható)
4-5 kocka ét- és tejcsokoládé felaprítva
(3) Díszítés:
3-4 ek csokireszelék, vagy néhány csokidísz
(4) Díszítés a Transformers torta esetén:
kb. 70-80 dkg marcipán (Recept itt.)
vajkrém a marcipán alá szigetelésnek (1 egység vaj (5-7 dkg) + 2 egység porcukor (10-14 dkg) + 1-2 ek kakaópor)

A piskóta elkészítése:
A tészta hozzávalóiból egy 6 tojásos kakaós piskótát sütöttem. A piskótakészítés titkairól részletes leírást olvashattok a „Piskóta alaprecept” c. bejegyzésemben.

Tipp:
A tésztát érdemes előző este megsütni és egy konyharuha alatt letakarva pihentetni, hiszen a "másnapos" piskótát jóval könnyebb felszelni, ráadásul kevésbé is morzsálódik!

Csupa csoki!

 A krém:
A tejszínt a mikróban vagy főzőlapon alaposan, de nem tűzforróra átmelegítjük, majd ráöntjük az előzőleg egy nagyobb tálba kockázott étcsokira. A tejszínnel nyakon öntött étcsokit néhány percig állni hagyunk, hogy a tejszín hője átjárja a csokit és könnyebb legyen egyenletesen kidolgozni a ganachet. Ezután a csokit simára keverjük a tejszínnel, ha szükséges mikrohullámú sütőben rámelegítünk a krémre, amit egy-két órára félreteszünk, hogy kihűljön és besűrűsödjön.
Ha a csokis krém besűrűsödött, a szobahőmérsékletű vajat egy nagyobb tálban fehéredésig habosítjuk, ami ekkora mennyiség esetén legalább 5-8 perc! A vajhabosítás során tényleg ne spóroljuk el a munkát, mert nagyon megéri a fáradságot, hogy szép habos és könnyű krémet kapjunk. A habos vajhoz hozzáöntjük a porcukrot, a plusz vanília aromát és ízlés szerint rumaromát, vagy rumot, majd ezt addig keverjük, amíg abban a cukor teljesen el nem olvad. Ehhez egy-két részletben hozzákeverjük a szintén szobahőmérsékletű csokikrémet is, amit szintén legalább fél óráig pihentetünk a konyhapulton, mielőtt a kihabosított vajalapba keverünk! (Aki édesebb krémet szeretne, kóstolás után plusz porcukrot is keverhet a krémbe.)

Tipp: Aki tovább szeretné ízesíteni a tortáját, dobhat bele egy kevés meggybefőtt levet, néhány szem meggyet, néhány kocka tej-, vagy étcsokit, mogyorót, vagy akármilyen más likőrt is!

Belül csokitorta, kívül marcipán borítású Transformers díszítés Roland 8. szülinapjára!
(A marcipánt is házilag készítettem, receptet itt találtok hozzá!)

A torta összeállítása:
A piskótát 3 részre vágjuk, majd a 3 részre osztott csokikrém első harmadát rákenjük az első szelet tortalapra. Erre alaposan rányomkodjuk a második tortalapot, majd jöhet egy újabb adag krém és végül az utolsó tortalap. A maradék krémből 1-2 evőkanállal félreteszünk a díszítéshez, majd a tortát egy nagyobb kés, vagy habkártya segítségével a fel nem használt csokikrémmel egyenletesen beburkoljuk. Végül egy csillagcsőrös habzsákkal – nálam a 8-as cső volt a habzsákon – díszíthetjük a tortát, továbbá megszórhatjuk a tetejét és oldalát reszelt étcsoki forgácsokkal, vagy darált étcsokival. (Nekem nem volt kedvem reszelni, így gyorsan darálón átpörgettem 3 kocka étcsokit és azzal paníroztam körbe a tortát.) Készíthetünk továbbá néhány egyszerű étcsoki díszt is, ezekkel jelölve a szeletek helyét a tortán.
A Transformers tortához a tortalapok betöltése után egy vékony réteg  vajkrém került szigetelésként a marcipánburkolat alá.

Vélemény a receptről:
Az elkészült tortát egy-két órát pihentessük hűtőszekrényben, de felszolgálás előtt legalább 20 perccel együk ki a hűtőből a tortát és hagyjuk, hogy szobahőmérsékletű legyen, ekkor ugyanis sokkal krémesebb lesz a töltelék!
Ha gyerekeknek készítünk tortát, érdemes kevésbé erős csokiból készíteni a ganachet, hogy lágyabb ízű krémet kapjunk!
Végezetül pedig kiemelném, hogy ez egy szuper könnyű, szinte elronthatatlan kis töltelék, így bátran neki lehet fogni, nem fogtok csalódni benne! J

Legyen szép napotok, ildiKOKKI

Tanuljunk finnül: Suklaakakku= csokitorta! J



Thursday, March 20, 2014

Fetás kockák (Blogkóstoló XV.)

Avagy végre egy finom sós ropogtatnivaló került ki a konyhámból! J



Fetás pogácsakockák....

A legutóbbi sós finomságot még talán Szilveszterre készítettem egy tejfölös malacpogácsa személyében, azóta azonban csak édességek kerültek ki a konyhámból. Éppen ezért úgy gondoltam, itt az ideje valami sós ropogtatnivalót is készíteni, amire kiváló apropót adott a XV. Blogkóstoló, melynek Süni Süti a házigazdája.

A játék igazán egyszerű, de annál nagyobb öröm, hiszen a játékos kedvű bloggerek egymás blogjáról sütögethetnek, így megismerve jobban egymást, vagy éppen az új ízvilágokat. A sorsolás úgy hozta, hogy nekem Lujzától kellett valamit választanom, akinél inkább főételek és sós finomságot, mintsem sütikkel találkozhat az ember. Így ki is választottam egy nekem szimpatikus receptet, ami egy  fűszeres, feta sajtos pogácsakocka volt, majd ezt készítettem el. A végeredmény szuper lett, a kis kockák szépen megkeltek, a pirított tökmag és szezámmag pedig nagyon feldobta őket! Lássuk a receptet! J

Szezáámmag és tökmag helyett bármilyen maggal megszórhatjuk!

Hozzávalók: (1 nagy gáztepsinyi adaghoz, ami kb. 50-60 db kis kocka.)
25 dkg liszt
1 egész tojás
2 dkg élesztő + 1 nagy csipet cukor
2 ek tejföl
75 g fetasajt
10 dkg vaj
1 csipet bazsalikom
1 csipet bors (Nálam durvára őrölt.)
1 csipet petrezselyem
1 csipet só (Szükség szerint, ha a sajttól is elég sós lett a tészta, akkor természetesen elhagyható!)
½ gerezd zúzott fokhagyma
1-2 ek szezámmag
1 ek sótlan tökmag

Puha és ropogós kockák!

A tészta összeállítása:
A lisztet egy tálba szitálom, rászórom a fűszereket, a felkockázott puha vajat és a villával alaposan összetört sajtot. Ezeket elmorzsolom, majd hozzáadom a felvert tojást – amiből 1 evőkanálnyit félrerakok a tészta tetejének lekenéséhez –, a zúzott fokhagymát és a tejfölben elkevert élesztőt, amibe belekevertem egy kevés cukrot is (A-B). Végül az egészet alaposan összedolgozom és jól átdagasztom, majd 40-45 percig meleg helyen kelesztettem (C-D).
 
Így készül a tészta... 
A kis kockák megformázása:
A tésztát a kelesztés után már nem gyúrom át, csak a kezemmel ellapogatom és 1 cm vastag téglalappá nyújtom, majd megkenem a félrerakott felvert tojással (A-B) és megszórom a felaprított tökmaggal és a szezámmaggal (C). Végül egy éles, néha-néha lisztbe mártott késsel a tésztát először felcsíkozom, majd felkockázom (D) és a sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatom, majd további 20 percig ismét meleg helyen pihentetem.
 
Így születnek a kockák...
Sütés:
A megkelt kockákat hideg, de 175°C-ra beállított sütőben kb. 25 perc alatt aranybarnára sütöm, majd a sütőlemezen hagyom kihűlni.
 
Sütés előtt és után.
Vélemény a receptről:
A feta sajt ízével jól harmonizál a fokhagyma és a bazsalikom, azonban arra tényleg figyelni kell, hogy ne csapjon be minket a sajt sóssága és inkább dobjunk egy csipet sót a tésztába, mintsem hogy sótlanok legyenek azok a kockák! A tökmag és szezámmag helyett szerintem bármilyen mag megteszi, sőt reszelt sajtot is el tudok képzelni díszítésnek.


Szép napot, ildiKOKKI

Blogkóstoló XV. forduló: Fetás kockák!

Wednesday, March 19, 2014

Narancskrémmel (orange curd) töltött dalmata bonbonok

Avagy a világ legegyszerűbb és legfinomabb bonbonjai…


A foltos bonbonok....

A narancskrémről, illetve annak elkészítéséről olvashattatok az előző posztban, vagyis itt. Már abban a bejegyzésben is említettem, hogy ez a szuperfincsi és nagyon egyszerűen elkészíthető kis krémecske bonbonba is tölthető, ami egyszerűen fenomenálisan finom lesz! J

Az étcsoki keserűsége nagyon jól harmonizál az intenzív narancs ízzel, ráadásul a bonbonokat én most egy kicsit ki is dekoráltam, olyan kis foltos dalmatásra… J Szerintem ez a finomság igazán megérdemli ezt az elegáns külsőt, amit szintén nem nagy ördöngösség elkészíteni. (Hasonló ízvilágú bonbont egyébként találtam Markánál is, de ott citromkém volt a töltelék.) Lássuk is a receptet! J

Hozzávalók: (20 db bonbonhoz.)
¼ adag narancskrém (Recept itt.)
20 dkg étcsoki (Nálam Fazer 70%-os.)
1%-nyi porított kakaóvaj
5-6 kocka (30-40 g) jó minőségű fehér csokoládé (Nálam Fazer 30%-os kakaóvaj tartalmú.)
1 pár gumikesztyű (Aki nem tud venni, az használhat egy hajfestékes dobozból kimaradt és el nem használt kesztyűt  is.)
 
A dekoráció házi kandírozott narancshéj, erről recept itt.
A dalmata mintás bonbonhüvely:
A fehércsokit mikróban megolvasztjuk, majd temperáljuk. A polikarbonát forma mélyedéseit egy puha ronggyal áttöröljük, majd felhúzzuk a gumikesztyűt és az egyik ujjunkkal befestegetjük a forma mélyedéseit, csak amolyan tessék-lássék módon. (A minta akkor a legszebb, ha csak egy kevés csokit rakunk egy-egy üregbe és azt kenjük szét rusztikusan.) A formát pár percre hűtőbe tesszük és hagyjuk megszilárdulni a fehér csokit, majd kezdhetjük is temperálni az étcsokit. A temperált csokival töltsük tele a formát és ütögessük néhányszor a konyhapulthoz, hogy a felesleges légbuborékok eltávozzanak, majd öntsük ki az étcsokit és csokispaklival húzzuk le a felesleget. A formát tegyük 20 percre hűtőszekrénybe, hogy az étcsoki megszilárdulhasson.
A narancskrémet kevergessük át és töltsük a kicsokizott forma mélyedéseibe, hagyva helyet a bonbon lezárásához. A formát már csak annyi időre tegyük ismét hűtőbe, amíg a maradék étcsokit megolvasztjuk és lezárjuk vele a bonbonokat, majd pár percre dobjuk be a hűtőbe és várjunk türelmesen, hogy végre kifordíthassuk a kész bonbonokat!

Vélemény a bonbonokról:
Szerintem az eddigi egyik legdekoratívabb és egyik legfincsibb bonbonok, amiket eddig ettem, arról nem is beszélve, hogy szuper könnyű elkészítni! :)


Szép napot,  ildiKOKKI

Fincsi narancsos töltelék...

Tuesday, March 18, 2014

Orange curd (Narancskrém)

Avagy a narancskrém, ami mindenre jó! J



A csodás narancskrém...

Sajna jó néhány recepttel le vagyok maradva, így gőzerővel próbálom behozni a lemaradásomat, ami az is jelentősen nehezít, hogy közben már az újabb tortát sütöm, vagy a következő bonbont fotózom… J Semmi baj, persze, a lényeg, hogy most gyors egymásutánban következnek majd azon édes finomságok receptjei, amik az elmúlt hetekben születtek nálam!

Kezdjük is rögtön egy nagyon egyszerű, de briliánsan finom narancskrémmel, ami palacsintára kenve abbahagyhatatlan, bonbonba töltve ellenállhatatlan, tortába töltve pedig… No, arról ne is beszéljünk, mert az már maga a süti mennyország! J Az elkészítés nagyon egyszerű, jómagam a Csak a Puffin oldalon található recept alapján dolgoztam, de Dinánál is van mindenféle gyümölcskrém recept…

Hozzávalók: (Kb. 3 dl krémhez, ami 80 db bonbon töltésére elegendő.)
2 nagy narancs leve és héja
10 dkg vaj
15 dkg cukor
1 tk vanília aroma
3 egész tojás

Finom és krémes....
Elkészítés:
A narancsokat ALAPOSAN forró vízzel és mosogatószerrel átsikáljuk, majd szárazra töröljük. A vajat és a cukrot egy öblös tálba dobjuk, hozzáadjuk a vanília aromát, ráreszeljük a narancshéjat és belefacsarjuk a narancsok levét (A-B). Ezt a keveréket gőz fölött kis fokozaton addig melegítjük, míg a vaj és cukor elolvad, majd a főzőlapról levéve TELJESEN kihűtjük. Hozzáadjuk a 3 egész tojást (C-D)és gőz fölött alacsony fokozaton 15 perc alatt, folyamatos kevergetés mellett besűrítjük, majd kihűtjük (E-F). (Aki nem bírja megállni, már melegen rákenheti egy palacsintára! J) A krém nálam a 11. perc környékén kezdett látványosan sűrűsödni és krémesedni, de kivártam a 15 percet és hősiesen végig kevergettem az időt!

Így készül!
Vélemény a receptről:
A narancsból, citromból, vagy más gyümikből készült krémek olyan finomak, hogy arra nincsenek szavak! J Mi nagyon szeretjük, a Párom villámgyorsan keni a palacsintára, ha felfedezi, hogy van a hűtőben!
Sokan a narancskrémet elkészülte után átpasszírozzák egy szűrőn, de ha lassan dolgozunk, akkor erre nincs szükség, mivel a tojás nem csomósodik be. Továbbá én már csak azért sem passzírozom át, mert szeretem a ropogós kis narancshéj darabokat a krémben! J Próbáljátok ki, mert annyira jóóóóóóóó!


Szép napot, ildiKOKKI

Ha egyszer elkezded, addig eszed, amíg el nem fogy! 


Monday, March 17, 2014

Balzsamecetes epres tejcsokoládé ganacheos bonbonok

Avagy végre új recept a blogon! J


Balzsamecet, eper és tejcsoki... J

Mostanában rengeteg dolog történt velem és az ildi KOKKI bloghoz tartozó facebook oldalra ugyan jutott időm néhány képet feltölteni, de a blogra új recept nem került fel az utóbbi pár napban.  Az okokat napestig sorolhatnám,  de lássunk azért néhány fontos változást a házam táján… J Az utóbbi hetekben intenzív lakáskeresésbe kezdtünk és meg is találtunk a szívünknek tetszőt, amiben egy szupercsinos kis konyha van! Nagy szerencsémre a konyhában ablak is van, ami nagy szó az itteni lakások esetén,  igy továbbra is maradnak a bonyolultabb recepteknél a fázisfotók. J Az új főhadiszállásunkra május végén költözünk!

Pár hete csatlakoztam a Slow Food Helsinki nevű szervezethez is, akikkel számos kisebb és nagyobb rendezvényre ellátogathattam a bonbonjaimmal és sütijeimmel. Utóbbi több időmet vitte el, mint előbbi, de nagyon hasznos volt, hiszen rengetek visszajelzést kaptam arról, hogy milyen édességeket szeretnek az emberek, vagy mit hiányolnak, így ezután picit jobban tudok majd fókuszálni ezekre az ötletekre és igényekre.

További remek hír az is, hogy már nem csak a blogomon találkozhattok a receptjeimmel, hanem minden vasárnap  az ÉletszépítőkÖkokretív Életmód Magazin oldalán is!  Pár hete ugyanis azt a megtisztelő felkérést kaptam az Életszépítők oldal csapatától, hogy írjak és fotózzak hozzájuk és vasárnaponként leközlik a receptjeimet a Falatkaland rovatban! J A lehetőséget ezúton is köszönöm, nagyon örülök neki!  Következzen most egy olyan recept tehát, ami elsőként az Életszépítők oldalon jelent meg, de a családunk és barátaink körében is nagy kedvenc volt. (A recept alapötletét az Édes meglepetések c. könyből az epres balzsamecetes trüffel (97. o.) adta.)

Hozzávalók: (20 db bonbonhoz.)
(1) A bonbonhüvelyhez:
150-200 g étcsoki (Nálam 70% Fazer étcsoki.)
1%-nyi kakaóvaj
(2) Töltelék:
80 g tejcsokoládé
20 g étcsokoládé
25 g állati tejszín (35%-os)
2 tk glükózszirup
1 tk vaj
150 g fagyasztott eper
2 ek liofilizált eper
1 ek balzsamecet

A bonbonok...
A töltelék:
A friss, vagy fagyasztott eperből alacsony fokozaton hevítve folyamatos kevergetés mellett gyümölcspürét készítünk, majd az eredeti térfogat harmadára sűrítjük. A még meleg eperpürét egy sűrű szitán átpasszírozzuk, vagy egy gézen átszűrjük, hogy a koncentrált gyümölcsvelőt elválasszuk a magoktól és hagyjuk kihűlni. Így viszonylag kevés eperpürénk marad majd, de annak olyan íze lesz, de olyan… J
A tejcsokoládét és étcsokit egy nagyobb tálba tördeljük, majd ráöntjük az előzőleg felforralt tejszínt, a glükózszirupot - ennek hiányában mézet, de nekem az elfogyott - és a vajat, majd néhány percig pihentetjük, esetleg egy kis mikrózással rásegítve és elkeverve egy sima krémet készítünk. Végül hozzáadjuk az eperpürét, a balzsamecetet és az összetördelt liofilizált eperdarabokat is a tejcsokis krémhez, amit szintén alaposan elkeverünk, ha szükséges ismét megmikrózunk, hogy teljesen sima állagú legyen. A tölteléket felhasználás előtt 1-2 óráig hűtőben pihentetjük.
 
A töltelék...
A bonbonok összeállítása:
Az étcsokit temperáljuk, majd a polikarbonát formát egy puha ronggyal kitöröljük és hajszárítóval átmelegítjük és töltsük tele az olvadt étcsokival. A formát néhányszor veszettül ütögessük a konyhapulthoz, hogy a felesleges légbubik eltávozzanak, majd öntsük ki az étcsokit és csokispaklival húzzuk le a felesleget. A formát tegyük 20 percre hűtőszekrénybe, hogy az étcsoki megszilárdulhasson.
A tölteléket kevergessük át és töltsük a kicsokizott forma mélyedéseibe, hagyva helyet a bonbon lezárásához. A formát annyi időre tegyük ismét hűtőbe, amíg a maradék étcsokit megolvasztjuk és lezárjuk vele a bonbonokat, majd pár percre dobjuk be a hűtőbe és várjunk türelmesen, hogy végre kifordíthassuk az epres csodákat és befalhassuk az első darabokat! J

Szép napot nektek, ildiKOKKI


Sok-sok eper....