Sunday, August 25, 2013

18.SAD!

A Süss, Alkoss, díszíts! 18. fordulójának felhívása…


A Süss, Alkoss, Díszíts! nevű játékot Kiskuta hívta életre, azóta bloggerről-blogerre száll a házigazda szerepe, ráadásul minden fordulóban egy új és ötletes téma alapján sütögethetünk! Az előző fordulót Zsófi vezényelte, aki egy időutazásra hívott bennünket, hiszen „A gyermekkor íze” című fordulóra invitált bennünk. Tőle aztán nagy örömmel, és még nagyobb lelkesedéssel én vettem át a stafétát, bár jómagam még egyetlen fordulóban sem vettem részt, valahogy mindig lemaradtam…

A jelenlegi forduló ötlete leginkább azon alapul, amit Magyarországban szeretek, és ami Helsinkiben számomra a legjobban hiányzik. Mindez nem más, mint az otthonom. Jómagam ugyanis egy kis bakonyi falu szülötte vagyok, így a „nyárikonyhák” világa, a csalamádé, a disznóvágás, a házi kalácsok és a falusi sütik nagyon közel állnak hozzám, és be kell valljam: hiányoznak is! Éppen ezért szeretném, ha ebben a fordulóban mindezt visszahoznátok nekem, így a 18. SAD témája a következő:

Falusi konyha, népi ízek…



A téma alapján értelemszerűen ebben a fordulóban olyan receptetek várok, ami kicsit sem „cukrászda-szagú”, ellenben falusi, vidéki, népies, vagy éppen Magyarország különböző tájegységeire jellemző.

A játék feltételein ebben a fordulóan egy picit szeretnék módosítani, így a következő szempontok alapján várom a receptjeiteket:
-édes süteményeket, vagy sós ropogtatnivalókat egyaránt küldhettek,
-természetesen azok a személyek is résztvehetnek a játékban, akik bloggal ugyan nem rendelkeznek, azonban a következő forduló rendezésének jogát egy bloggal rendelkező játékosnak fogom átadni,
-az elküldött receptek mellé várom a következő forduló ötleteit is abban az esetben, ha te szeretnél a következő forduló házigazdája lenni!

A játékra egy db fotót várok, valamint a receptet, a bloggal rendelkezőktől pedig a bejegyzés linkjét is várom! (Nem pedig csak 1 db linket...)

Itt szeretném fehívni a figyelmeteket két igen fontos dologra még: 
(1) A játék során nem azt várom, hogy egy régebben elkészített recept linkjét küldjétek el nekem, hanem lehetőség szerint a kiírást követően rendelkezésetekre álló idő alatt készítsetek valamit és azt posztoljátok a blogotokon!! 
(2) Természetesen ha úgy gondoljátok, hogy van még egy-két olyan régebbi recept a blogotokon, ami illik a mostani játék arculatába, akkor azokat is csak abban az esetben várom, ha legalább 1 friss, a játékhoz kapcsolódó bejegyzés van a blogotokon!
Megértéseteket köszönöm!

Beküldési határidő:
2013 október 4. (péntek) éjfél.

Üzeneteiteket az
ildikovarga@hotmail.hu
 címre várom, az üzenet tárgya 18. SAD! legyen.

Remélem sokan csatlakoztok a játékhoz, mindenkinek jó főzőcskézést kívánok!
Szép napot, ildiKOKKI


Az eddigi fordulók és témáik:

Sunday, August 18, 2013

Befőzés I.: Lekvárok szilvából és barackból

 Avagy miért kell nekem 3 órán át kevergetnem egy szilvalekvárt???


A csodálatos szilva...
Sajnos véget ért a magyar nyaralás, hiszen ezt a bejegyzést már Helsinkiből írom, de mégsem kesergek, mivel közel 4 hetet tölthettem Magyarországon! Ráadásul milyen 4 hét volt?! J Kajafotozás workshop Csigó Zitával, Balaton és strandolás, rengeteg családi élmény a tesómékkal… Persze azért sok-sok hasznos dolgot is csináltunk együtt, aminek az egyik csúcspontja a lekvárok befőzése volt!

A befőzések során két hagyományos és két „extra” lekvárt készítettünk, mégis egyszerűbbnek látom, ha egy bejegyzésben közlöm az idei befőzést, mivel a lekvározás alapja mindig álladó, a specialitások/extrák pedig erre épülnek rá.

Az általunk készített lekvárok a következők voltak:
(1) hagyományos sárgabarack,
(2) hagyományos szilva,
(3) fahéjas-karamellás szilva és sárgabarack vegyesen, illetve
(4) fahéjas-vörösboros szilva, ami inkább öntet volt, mint lekvár.

Alapok:
A lekvárok legfontosabb hozzávalója az ép és egészséges gyümölcs, valamint a cukor. Manapság egyre inkább terjed a tartósítószermentes lekvárkészítés, jómagam azonban a hagyományos tartósítószeres eljárást követem. Mi évek óta így főzzük be a lekvárt, tartósítószer nélkül még nem is próbáltam, de ami késik, nem múlik!

A lekvárkészítés első lépése az éppen szezonális gyümölcsök érési idejében az, hogy keresünk egy „Szedd magad!”-akciót, vagyis kiválasztjuk azt a kertet, ahonnét a gyümölcsöt be kívánjuk szerezni. Akinek van saját gyümölcsöse, az csak kiballag a kertbe, mi rendszerint elmegyünk szedni magunknak…. Nincs is nagyobb öröm, mint 35-40 fokban gyümit szedni, de egy-két óra alatt idén is végeztünk a szedéssel, pedig 100 kg szilvát szedtünk! J
A mérlegelésnél az ellenőrző úriember igencsak meglepődött, mikor én szedni AKARTAM a szilvámat, nem pedig venni…
Párbeszéd köztünk:
- (én) Jó napot! Szedni jöttünk, hol kezdhetjük?
- (úriember) Jó napot, minek akar maga szedni?! Ilyen melegben? Vegyen inkább a ládából, nem sokkal drágább…
-(én) De mi SZEDNI jöttünk!!!
-(ő) Hát… Akkor menjenek!
… 3/4 órával később ott toporogtunk 50 kg szilvával, büszkén teszem a mérlegre a termést, úriember leméri, savanyú mosoly, majd megszólal:
- Visszamennek szedni még? Vagy a maradékot AKKOR megveszik ládából?
Ekkor még alig hatott rám a 40 fokos forróság és így feleltem:
- Persze, megszedjük a másik felét is! J
 
A szilva és a gyümölcsös kert...
A gyümölcs előkészítése:
A lényeg, ha megvan a gyümölcs, legyen az akármi, akkor jó alaposan mossuk meg és magozzuk ki. Ezután kétféleképpen járhatunk el:
(1) A gyümölcsöket csak félbe vágjuk, és lecukrozzuk, majd egy éjszakára állni hagyjuk és csak másnap főzzük, vagy
(2) a gyümölcsöt ledaráljuk és azonnal főzzük.
Igaziból a darált gyümölcsből hamarabb érhető el a megfelelő állagú lekvár, míg a nagyobb darabosat jóval tovább kell főzni (2-3 óra) és a végeredmény is sokkal darabosabb lesz. Nálunk ez úgy működik, hogy a tesóm lekvárjai (mind a szilva, mind a barack) darabosabbak és sűrűbbek, míg az én lekvárjaim homogének és folyékonyabbak, így én vagy darálok az elején, vagy turmixolok a végén.
 
A gyümit kimagozzuk, lecukrozzuk, majd egy éjszakára állni hagyjuk.

A zselésítés:
A mai modern zseléfixeket a „gyors” lekvárfőzésekhez használják, a hagyományosan készített lekvárok esetében, ahol a gyümölcs 2-3 órát rotyog, az állag magától is elég sűrű lesz. Az én lekvárjaim ennyit sosem főnek, egy-másfél óra alatt elkészül egy darált gyümölcs, igaz ezek jóval hígabbak is, én mégsem szeretek zselésíteni valamiért. J

Az arányok:
Lényegébe az egész lekvárfőzés kérdés egy szabadon variálható dolog, így a cukor aránya is az. Sokan nagyon édes lekvárokat főznek, ekkor a cukor és gyümi aránya 1:1-hez, nálunk azonban a lekvárokba jóval kevesebb cukor kerül! 

(1) Hagyományos baracklekvár:
20 kg sárgabarack
4 kg cukor
10 g Na-benzoát
Hagyományos sárgabarack lekvár, a végén teljesen simára turmixolva!
A lekvárfőzés menete a hagyományos lekvárok esetében:
A félbevágott és lecukrozott gyümölcsöt egy napig állni hagyjuk, majd másnap lassú tűzön főzni kezdjük. 3 óra kevergetés után a lángot elzárjuk, a kész lekvárhoz adjuk a Na-benzoátot, majd üvegbe adagoljuk, amire celofánt is teszünk, végül egy éjszakára száraz dunsztba kerülnek az üvegek, amiket nem kell fejtetőre állítani!
Megjegyzés: 
Az én baracklekvárom az üvegekbe adagolás előtt átturmixoltam, mivel én jobban szeretem a zserbóban az egynemű baracklekvárt! J

Így készül nálunk baracklekvár:
 az üvegekbe mindig a tesóm meri, én meg a lezárom és dunsztba teszem az üvegeket!

(2) Hagyományos szilvalekvár:
25 kg szilva
2 kg cukor
10 g Na-benzoát

A szilvalekvár teljesen azonosan készül a fentebb elmondottakkal, talán csak még tovább kell kevergetni....

Hagyományos szilvalekvár.

(3) Fahéjas-karamellás szilva és sárgabarack vegyesen:
10-10 kg sárgabarack és szilva
5 kg cukor, melyből 3 kg karamellnek felfőzve
4 nagy fahéjrúd
10 g Na-benzoát

Ebben az esetben a gyümölcsöt nem daráltuk, csak a kimagozott gyümölcs pihent egy éjszakát lecukrozva. Az összes cukor 2/3-ából több részletben karamellt főztünk és a lekvárfőzés félidejétől kezdve, vagyis az első óra elteltével apránként adagoltuk a karamellt a gyümölcshöz. Végül hasonlóan zárult a folyamat, mint a hagyományos lekvárfőzés esetében.
 
Fahéjas-karamellás sárgabarack- és szilvalekvár vegyesen.

(4) Fahéjas-vörösboros szilvalekvár:
15 kg szilva
2 kg cukor
4 rúd egész fahéj és 25 g őrölt fahéj
4 dl jó minőségű száraz vörösbor, de utólag kétszer ennyit tennék bele…
10 g Na-benzoát

Ez a lekvár, vagyis igaziból öntet volt számomra a befőzés csúcspontja. Ez a lekvár azért készült, mert Tihanyban ettem egy mákkrémmel töltött, vörösboros-szilvaöntetes palacsintát, amit ANNYIRA finom volt, hogy úgy döntöttem magam is el fogom készíteni. Helsinkiben azonban a szilva jóval ritkább gyümölcs, így gondoltam akkor még otthon befőzzük ezt a speciális öntetet, hiszen olyan ízletes és különleges, hogy számos egyéb célra is fel lehet majd használni (pl. bonbon stb).

 
Darálás, cukrozás, főzés és a kihagyhatatlan Cabernet Sauvignon...

Ebben az esetben a szilvát ledaráltuk és lecukroztuk, majd az egész fahéjrudak hozzáadása után azonnal elkezdtük főzni. Kb. félidőnél hozzáöntöttem a vörösbort, majd ezután lassú tűzön további 40 percet rotyogott a lekvár. Amit én sajnos nem tettem meg, de maga a lekvár elbírt volna, az az, hogy főzési idő végén ismét 2-3 dl bort lehetett volna pluszban még a lekvárhoz adni, hogy a vörösbor íz igazán intenzíven érvényesüljön. Ennek ellenére így is olyan finom lett ez a szilvás csoda, hogy karácsonyra már hírmondója sem lesz ennek a vörösboros-fahéjas csodának! J
 
Fahájas-vörösboros szilvalekvár, ami igaziból öntet!

Összességében szuper jó volt lekvározni, nagyon sok finomságot készítettünk, bár be kell vallanom, a befőzés igencsak fárasztó munka, még így is, hogy összedolgoztunk a tesómmal! Ennek ellenére mindenkit bíztatok, hogy vágjon bele a lekvározásba, még nincs késő, a piacok telis-tele vannak finom gyümölcsökkel!


Legyen szép napotok,  ildiKOKKI

Friday, August 2, 2013

Nyereményjáték!!!

Avagy miért is érdemes csatlakozni hozzám a facebbok-on???



 Kedves ildi KOKKI Olvasók! 

Mint néhányan azt már tudjátok, az ildi KOKKI blogoldalnak elindítottam a facebookon is egy oldalt, ahol naprakész infókat találtok a blogomról, receptekről és minden másról!  

Ehhez a facebook oldalhoz itt tudtok csatlakozni:
Néhány napja egy kisebb nyereményjátékot indítottam útjára a facebook oldalamat kedvelő olvasók körében. A nyeremények között lesz 1-1 zacskó őrölt kardamom, xylites finn rágó, finn gumicukor és finn csoki vagy bonbon, vagyis mindenféle finom finn édesség!
Ahhoz, hogy részt vehess a játékban, csak csatlakoznod kell hozzám a facebookon, ráadásul a nyereményeket nem egy, hanem 2 fő részére fogom kisorsolni aug. 15-én! (Ekkor érek vissza Helsinkibe a magyarországi tartózkodásom után!)
Most 386-an vagyunk a facebookon, remélem a sorsolás idejére jócskán megszaporodunk!

Ha van kedvetek, osszátok meg az oldalt és játékra fel! 

Szép napot, ildiKOKKI

Marcipános mákfagyi (fagyigép nélkül)

Hogyan készíthetünk otthon finomabb fagyit, mint amit a balatoni strandokon lehet kapni?


Marcipános mákfagyi!

Idén úgy alakult, hogy a nyár nagy részét itthon töltöm Magyarországon, így a családi pihenést összekötöm a szakmai kötelezettségekkel. Természetesen azért a munkán kívül jócskán jut idő nyári programokra, strandolásra és fagyizásra is! (Egyébként az idei egyik legjobb élményem az volt, amikor 24 km/h sebességgel csúsztam le egy óriás vízi csúszdáról, majd olyan erővel csapódtam a vízbe, mint egy bombaaaaa!!) J

Mint azt tudjuk, kishazánkban sok a vízpart és minden strandon legalább 3 fagyis van. Míg egyesek saját készítésű főzött fagyit tesznek ki a pultra, addig mások a különböző fagyis-multicégek előredobozolt fagylaltjait, megint mások a sorbetre emlékeztető jeges borzalmakat árusítanak… Na, nekem idén nyáron mindegyikbe volt részem, vettem fagyit 200 ft/gombóc áron, de találkoztam 150 ft-os fagyival is!

A minap én is ellátogattam a Balatonra, ahol a fagyizás sem maradhatott el. Vidáman be is álltam a vásárlók sorába, és akkor megpillantottam a MÁKFAGYIT! No, gondoltam megkóstolom, elvégre jómagam is elkészítettem egy remek mákfagyit, hiszen mégiscsak kellett valami összehasonlítási alap! Elsőként elfogyasztottam a felső gombócomat, majd mikor a mákfagyihoz értem… Hát majdnem sírva fakadtam, olyan rossz volt. Végül is megettem az íztelen, teljesen édes gombócot, de a végén megfogadtam: HA mákfagyi, akkor csak és KIZÁRÓLAG saját készítésű, ugyanis ez egy olyan szuper recept!!! Aki csak teheti, próbálja ki, az eredeti recept a Kifőztük magazinból származik, ezt turbóztam tovább egy kicsit!

Hozzávalók:
5-6 evőkanál darált mák
1 citrom reszelt héja és ½ citrom leve
1 narancs reszelt héja és leve
3-5 evőkanál cukor (Ízlés szerint, nekem 3 evőkanálvolt.)
5 evőkanál tej
1 vanliás cukor, vagy 1 tk vanília aroma
5 dkg marcipán (Elhagyható, aki szeretné az házilag is elkészítheti, recept itt.)
25 dkg mascarpone
3 dl tejszín (min. 30%)

Elkészítés:
A darált mákot a cukorral és vaníliás cukorral, a narancs és citrom héjával és levével 5-6 evőkanál tejben alacsony hőfokon felfőzzük (A). Ez a művelet csak néhány percig tart (kb 3-5 min), de vigyázzunk, nehogy odakapjon a mákos alapunk! Még a meleg alapba belereszeljük a marcipánt és addig kevergetjük, amíg az teljesen el nem olvad (B)! (A marcipán egyébként elhagyható, de az tény, hogy attól még finomabb lesz és 5 dkg marcipán nem is drága, hogy egyszer kipróbálás céljából ne lehetne megvenni!) Miután kihűlt a mákkrém, összeforgatjuk a mascarponéval (C-D). 

Így készül a mákos alap!

Ezt az alapot kb. 1 órára hűtőbe tesszük, hogy kellően lehűljön, mielőtt belekeverjük a tejszínhabot. Végül 3 dl hideg tejszínből kemény habot készítünk, amit óvatosan egybeforgatunk a mákos masszával. 

A tejszínhabot könnyebb kihabosítani, ha a tálat és a robotgép karjait is hűtőben lehűtjük!

Akinek van fagyigépe, az abban fagyassza ki a fagylaltot, de akinek nincs az se csüggedjen! Ez a fagyi már most olyan krémes és sűrű, hogy elég fagyasztóba tenni, néhány alkalommal botmixerrel átkeverni és már kanalazhatjuk is ezt a finomságot!

Próbáljátok ki, tényleg szuper finom!
Szép napot, ildiKOKKI

A csodálatos mákfagyi!