Tuesday, August 11, 2015

Erős Pista (Csípős paprikakrém)

Hogyan készítsünk házilag paprikakrémet?


Erős Pityum! 

Jómagam nem vagyok az a nagyon „eltevős” típus, befőzni is jobbára a testvéremmel szoktam Magyarországon, itt Helsinkiben egyedül még nem igazán álltam neki semminek. Most azonban valami katasztrofális dolog történt, elfogyott az Erős Pista és nem volt mit a pörköltbe tenni. Így elhatároztam, hogy veszek pár kiló kápia paprikát és megpróbálkozom a házi Erős Pityuval és sikerült (= 2 hete nem forrt ki az üvegből, tehát feltehetően megmarad.) A befőzéshez  – amit inkább hidegen tartósításnak mondanék – körbenéztem a neten és sok hasznos tanácsot kaptam a facebookon is, különböző főzős csoportokban.

A legtöbben a darált paprika kilójához csupán 20 dkg sót tesznek. Én egy kicsit tartottam attól, hogy nagyon sós lesz a krémem, hiszen a bolti verzió is kb 10-12% sót tartalmaz, így a sót csökkentettem, valamit egy kevés borkősavval tartósítottam a paprikakrémet. (A borkősavról azt kell tudni, hogy teljesen természetes eredetű tartósító, a hidegen eltett befőtteknél a szín megőrzésében és az oxidációs folyamatok meggátolásában játszik szerepet.)

Hozzávalók: (6 kis üveghez.)
1,2 kg piros húsúkápia paprika (Tisztítva kb. 1 kg.)
1 hegyes erős zöldpaprika
10 dkg só (Nálam himalájai.)
Elkészítés:

A kápia és a zöld hegyes erős paprikát megmostam, megtisztítottam majd kimagoztam (A-B). A magot egy tálkában félretettem. A megtisztított paprikát késes aprítóban felaprítottam, majd az így kapott darált paprikát minimálisan kinyomkodtam (C-D). (Kb. 2 dl levet nyomkodtam ki összesen a paprikából.) A Habaneró paprikákat egy gumikesztyűben megmostam és alaposan megtisztítottam, majd kimagoztam. Egy kevés darált paprikát visszamertem az aprítógépbe, hozzáadtam a tisztított nagyon csípős Habanero paprikákat és az egészet finomra daráltam (E). Végül a paprika krémbe kevertem a Habaneró paprikás alapot, a sót, a félretett magokat és a borkősavat (F). A kész paprikakrémet alaposan megtisztított üvegekbe szedtem, majd sérülésmentes kupakokkal zártam le. (A kész paprikakrémet 2 hétig figyeltem, egy sem forrt meg. Ekkor az üvegeket gondosan alufóliába csomagoltam, hogy ne érje őket fény és ne „vegye el” a színüket.)

Megjegyzés:
Ahány ház annyi szokás, a tesóm pl. a paprikakréméhez pár szem hagymát és 15 dkg sót tett  a paprika kilójaként, más 20 dkg sót tesz és nem használ semmilyen tartósítót. Nekem ez a módszer bevált, de lehet, hogy jövőre egy újabbat próbálok ki!



Befőzésre fel,   ildiKOKKI

Így készült...

Wednesday, August 5, 2015

Pilóta keksz házilag (keksznyomdával)

Avagy hogy született meg a házi vaníliás karika testvére…


Nyomdázott kekszecskék.. 

A napokban láttam meg Tündérsüti facebook oldalán egy csudááálatos nyomdázott kekszet, amit feltétlenül ki szerettem volna próbálni, hiszen a húsvéti nyuszis kekszek után nagyon megkedveltem a keksznyomdázást. Éppen ezért innét meg is rendeltem a nyomdázót, amit egy rég dédelgetett álmomhoz, a házi Pilótához szerettem volna elsőként kipróbálni. Ezt a tervemet azonban mindig elhalasztottam, mert soha nem bukkantam olyan receptre, ami az ízlésemnek megfelelt volna. Végül úgy döntöttem megyek a saját fejem után és megalkotom a házi vaníliás karika kistesóját. A kekszek arányait Ildó kekszeiből, egy másik szuper csokis kekszreceptből és a saját ötletemből merítettem, míg a töltelékhez a csokitorta töltelékem arányaiból indultam ki, amit nem bántam meg, hiszen a végeredmény pont olyan lett, amit elképzeltem.

Hozzávalók*: (25 pár kekszhez)
(1) Vaníliás tészta:
150 g liszt
75 g vaj
50 g porcukor
1 tk vanília kivonat (házi)
½ citrom reszelt héja
1 ek citromlé
1 cs só
1 tojás sárgája
1 ek hideg víz (szükség esetén)
(2) Kakaós tészta:
120 g liszt + 30 g kakaópor
65 g vaj
50 g porcukor
1 tk vanília kivonat (házi)
½ citrom reszelt héja
1 ek citromlé
1 cs só
1 tojás sárgája
1 ek hideg víz (szükség esetén)
(3) Töltelék:
100 g étcsokoládé (Jó minőségű, nálam 40%-os.)
40 g vaj (NEM margarin!)
40 g tejszín (állati, 30-35% zsírtartalmú)
1 púpos ek porcukor (Magasabb kakaótartalom esetén ez lehet akár 2 ek is.)
*Megjegyzés:
A tésztába VALÓBAN nem kell sütőpor, valamint a kakaós tésztában direkt van 10 g-mal kevesebb vaj, hiszen a kakaópor önmaga is valamelyest zsíros.


Elkészítés:
A vaníliás kekszekhez* liszthez keverjük a sót és porcukrot, majd egy tálkába szitáljuk. Belemorzsoljuk a vajat, ráreszeljük az előzőleg alaposan megsikált citrom héját, végül hozzáadjuk a citrom levét, a vanília kivonatot és a tojássárgáját. A tésztát gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, majd ha szükségét érezzük, akkor egy evőkanál HIDEG vizet adhatunk a tésztához, hogy szépen összeálljon. A kész tésztát lefóliázzuk, majd egy órára hűtőbe tesszük.  (Lehetőleg ne többre, hogy a tészta még picit puha maradjon és jól lehessen nyomdázni.)
A tésztát lisztezett munkalapon 0,3-0,4 cm vastagra nyújtjuk, majd kiszúrjuk, nyomdázzuk és szilikonos sütőpapírral bélelt lemezre sorakoztatjuk. A tepsit LEGALÁBB 3 órára hűtőbe tesszük, majd 165-170°C-on 8 perc alatt készre sütjük. (Tovább nem kell sütni, épphogy csak egy kis színt kapjon.)
*A kakaós tészta is így készül, csak ott első lépésben a kakaót is a szárazanyagokhoz keverjük.
A töltelékhez a vajat összeolvasztjuk az étcsokival, majd hozzákeverjük a hideg tejszínt és a porcukrot. A kész tölteléket kb. 20 percre hűtőbe tesszük, majd ha krémes állagúra szilárdult, akkor habzsákba szedjük és összeragasztunk 1-1 csokis és vaníliás kekszet. A kész kekszeket zárd dobozban – különösen nyári hőségben inkább hűtőben – tároljuk.


Jó étvágyat,    ildiKOKKI

Pi-pi-pi-pilóóóóta!