Monday, May 26, 2014

Pisztáciás marcipángolyó

Avagy a világ legfinomabb és legegyszerűbb édessége pisztáciamarcipánból! J


Pisztáciás marcipángolyóbisok....

A számítógépemen továbbra is rengeteg anyag van a „blogra még fel nem töltött édességek” szekcióban, ezért a takarítás és az önmagam utolérése felbuzdulásom miatt most ismét egy egyszerű, de gyorsan elkészíthető desszert leírása következik, amiről szintén egy nagy kupac fotó van a gépemen! J

Ezt az édességet akkor készítettem, amikor a pisztáciamarcipánt a Mozart-golyóhoz – recept nemsokára, ígérem J –, csakhogy a mogyorónugát egy picit kevésnek bizonyult és maradt meg néhány már előre kiporciózott pisztáciamarcipán golyóbis, amivel kezdeni kellett valamit. Mivel sima marcipánom úgyis volt még, jött az ötlet, hogy egész egyszerűen a pisztáciamarcipán golyóbisokat becsomagolom marcipánba, kimártom étcsokival, teszek rá egy kevés díszítést és kész is az édesség! J Abban nem kételkedtem, hogy ez golyóbis nálunk 5 percig sem fog tartani, mert a Párom nagy marcipános, így gyakorlatilag fénysebességgel tűntek el a golyóbisok a dobozból. J
 
Kívül csíkos...
Hozzávalók: (Kb. 20 golyóhoz.)
10 dkg pisztáciamarcipán (Recept itt.)
5-7 dkg marcipán (Recept itt, diétás változat receptje itt.)
8-10 dkg jó minőségű étcsokoládé (Nálam Fazer 70%.)
néhány kocka fehér csokoládé, amit matcha teaporral zöldre színeztem

Elkészítés:
Sótlan pisztáciából és marcipánból (Kb. 20-30 g pisztácia és 8 dkg marcipán.) a recept alapján pisztáciamarcipánt készítünk, majd ebből a szép zöld marcipánból aprócska golyókat formálunk. A fehér marcipánt, melynek elkészítést itt találjátok, porcukrozott felületen átgyúrjuk, majd hosszan elsodorjuk. A fehér marcipánkukacot ugyanannyi részre vágjuk, ahány zöld marcipángolyónk van, majd ezeket a kis darabokat kilapítjuk a tenyerünkben és beleültetjük a zöld golyóbisokat, amit a fehér marcipánnal gondosan becsomagolunk.

Olyan, mint egy zöld tojás...  J

A díszítéshez az étcsokoládé ¾-én felolvasztjuk, majd beletördeljük a maradék ¼ rész csokit és min 34°C-ig hűtjük, erről bővebben itt olvashatsz. A golyóbisokat két villa, vagy egy spirális mártóvilla segítségével megmártjuk az étcsokiban, majd folpackon hagyjuk megdermedni. A golyókat tovább díszíthetjük néhány matcha teaporral színezett fehér csoki csíkkal, vagy apróra vágott pisztácia darabbal is.

Vélemény a golyóbisokról:
Készült már nálam marcipánkrumpli is, illetve házi Mozart-golyó is, azonban nekem mindhárom golyóbis közül ez a pisztáciás marcipángolyó ízlett a legjobban. J Ez persze teljesen szubjektív vélemény, mert másnak meg a házi Mozartom volt a favorit, ennek ellenére biztosan készítem még ezt a golyóbist (pl. Karácsonyra), hiszen nagyon egyszerű megcsinálni és szuper fincsiiii! Nagyon-nagyon-naaagyooooooooooooooooon… J


Legyen szép napotok, ildiKOKKI

Golyóbisok pisztáciával....

Saturday, May 24, 2014

Karamell- és csokikrémes bonbon

Avagy hogyan született meg a karamellás bonbon nagytestvére…


A karamellás bonbon továbbfejlesztett  változata...

Az utóbbi időben elég sok karamellkrémes bonbont készítettem, hiszen a sűrített tejes karamella elkészítéséhez gyakorlatilag csak türelem kell. Ennek ellenére ez a bonbon nekem sosem volt nagy kedvencem, talán mert nekem  picit túlon-túl karamellás, hiszen ez a bonbon gyakorlatilag semmi másról nem szól, mint a házi karamellkrém és egy étcsoki burok találkozásáról. Ennek ellenére ezt a változatot sokan nagyon szeretik, különösen a finnek, mert azoknak a kinuski (finnül karamella) a minden. J

Éppen ezért arra gondoltam, picit fejlesztek a recepten, hogy ne csak egy étcsokis bonbonhüvely, hanem valamilyen csokoládé krém is kompenzálja a karamella édességét. Így a bonbont átterveztem 2 rétegűre, ahol az első réteg a hagyományos jó öreg krémes karamella, ami alatt egy étcsokoládé + tejcsoki keverékéből született réteg lapul, majd ezt a dupla réteget öleli körbe egy vékony és roppanós étcsoki burok. No, így már nekem is elfogadható ez az édesség, a magyarok pedig egyenesen imádják. (A finnek továbbra is a 100% karamella krémmel töltött bonbont választják szívesebben, de kinek a pap, kinek a papné. J)
 
Belül karamellkrém kívül karamellizált fehércsoki foltok. Az elkészítésről leírás itt

Hozzávalók: (2 x 21 db bonbonhoz, vagyis egy dupla adaghoz.)
(1) Burok:
kb. 350 g étcsoki (Callebaut: 74%-os. Ezzel a csokival dolgozni olyan, mint az az álom. J)
3-4 g kakaóvaj
10-15 g karamellizált fehércsoki a foltozáshoz
(2) Karamell töltelék:
1/3 doboz karamellkrém, ha a sűrített tej 250 g-os
(3) Csokoládé krém:
60 g étcsoki (jó minőségű, nálam 70%-os Fazer)
40 g tejcsoki
60 g tejszín (35%, állati)
1 tk vaj
1 tk vanília kivonat
1 tk glükóz szirup (elhagyható)

Megjegyzés:
Ha csak karamellkrémmel, vagy csak csokikrémmel szeretnénk tölteni a bonbonokat, ez a töltelék mennyiség 1-1 adag (21 db) bonbonhoz elegendő önmagában.

A karamelkrémes bonbon, a mostani bonbon előzménye... Recept itt.

A töltelékek:
A karamellkrémet a sűrített tejből elkészítjük, leírás itt.
A csokoládés krémhez az ét- és tejcsokit vegyesen egy tálba tördeljük, mikróban megolvasztjuk. Hozzáadjuk a tejszínt, majd ezzel is összemelegítjük. Végül belekeverjük a vajat, a vanília kivonatot, illetve ha szükségesnek érezzük egy kevés glükóz szirupot is. A tölteléket hűtőben pihentetjük, ami alatt néha-néha átkeverjük, hogy egyenletesen hűljön.

A bonbon összeállítása:
A bonbonhüvelyhez a karamellizált fehércsokival kidekorálom a formát, az étcsokit temperálom, majd a jól bevált módon elkészítjük a bonbonhüvelyt. Elsőként a karamellkrémet töltjük a hüvelybe, igyekezve, hogy igazságosak legyünk és egyenlő vastag legyen a 2 réteg. (Nekem ez még nem sikerült minden bonbonnál, de majd sokat gyakorlom, így majd  lassan csak belejövök! J) Eztán jöhet a csokikrém, nekem ez egy picit vastagabb lett, mert féltem, hogy megint túl karamellás lesz a krém… J Végül letalpaljuk a bonbonokat, de nálam a talp is elég vastag szokott lenni, így most az egyenlő rétegvastagságon és a vékony talpakon kifejlesztésén fogok dolgozni! (Néha félek, hogy túl vékony lesz a bonbontalpam és nem zár majd jól a bonbonom, de ráfekszem a témára…)

Vélemény a bonbonról:

Nekem így már közelebb áll a szívemhez a karamellás változat, de ha választhatok inkább a whyski-kávés bonbont és a kókuszos-mandulás golyót falom be, mintsem ezt. Ennek ellenére biztos sokat készül még nálam, hiszen rajtam kívül mindenki nagyon szereti! J

 Legyen szép napotok, ildiKOKKI

Belül karamella- és csokikrém, kívül étcsoki, karamellizált fehércsoki foltokkal... 


Friday, May 23, 2014

Mandulás isler baracklekvárral

Avagy hogyan sikerült szépen csokiba mártani az islereket... J


Islerek....

A sütemény I. Ferenc József császár nevéhez kötődik, hiszen elsőként az uralkodónak készült ez az édesség Bad Ischlben, innen ered az isler elnevezés is. Bár az eredeti recept nem tartalmaz semmilyen magőrleményt (dió, mandula, mogyoró), ma már jobbára így készül ez az omlós tészta, így jómagam szerettem volna kipróbálni ezt a verziót is. Elsőként Szofikánál láttam meg a magörleményes tésztát, majd miután elkészítettem, Katucinál is láttam egy ilyen változatot.

Az „islerezés” kihívása talán nem is az omlós tészta elkészítésében rejlik, hiszen azt egy kis tapasztalattal már gyerekjáték összerakni, az igazi feladat a sütemény csokiba mártása. Éppen ezért most a csokizás művészetére szeretnék egy picit jobban kitérni, hiszen nem csak az a fontos, hogy a süteményünk ízletes legyen, hanem az is, hogy hívogassa a tekinteteket! J

Hozzávalók: (20 db kisebb islerhez)
20 dkg liszt + 10 dkg pirított őrölt mandula (Helyette összesen 30 dkg liszt.)
20 dkg hideg vaj
10 dkg porcukor
1 tojás sárgája
1 tk vanília kivonat
1 csipet só
1 csipet sütőpor
1 cirom reszelt héja
5-6 ek folyósabb házi lekvár (pl. barack, áfonya, ribizli)
15-20 dkg étcsokoládé
egy kevés aprított pisztácia, díszítéshez
 
Kívül csupa csoki...
A tészta elkészítése:
A szeletelt mandulát egy tapadásmentes bevonatú serpenyőbe öntjük, ahol lassan, gyakran átforgatva aranybarnára pirítjuk. A főzőlapunkat ekkor csak kis, vagy közepes fokozatra állítsuk, hiszen a vékonyra szeletelt mandula könnyen odakaphat.
A mandulát kihűtjük és ledaráljuk, majd a liszthez keverjük és összemorzsoljuk a hideg vajjal. Ezután hozzáadjuk a sütőport, vanília kivonatot, sót, a citrom reszelt héját, majd a tojás sárgáját és gyors mozdulatokkal egy sima tésztát gyúrunk, amit egy órácskát, vagy egy teljes éjszakát hűtőben pihentetünk.
A nyers tésztát 3-4 mm vastagra nyújtjuk, amiből egy kisebb pogácsaszaggatóval korongokat szaggatunk és szilikonos sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatunk. A tészta kb. 10 perc alatt sül világos barnára 180°C-os sütőben. Vigyázzunk, hogy a korongok széle éppen csak megbarnuljon!
A kihűlt korongokat egy-egy kiskanál folyósabb lekvárral összeragasztjuk, vigyázva, hogy a lekvár ne folyjon ki a korongok közül. A már összeragasztott islereket egy órácskát hűtőben pihentetjük, hogy a tésztakorongok jól megszívják magukat a lekvárral és a csokiba mártás során ne essenek szét.

 
Pisztciával díszítve...
A csokizás „titkai”:
A csokoládé összeaprítom, majd 3/4-ét gőz fölött egy üvegtálban megolvasztom. (Azért üvegben, mert ez rossz hővezető és jobban megtartja a hőt, ergo ebben a csoki lassabban hűl le és szilárdul meg.) A csokoládét ezután hűteni kezdem, majd kb. 40°C-nál hozzáadom a maradék ¼ összeaprított csokoládék is és folyamatos kevergetés mellett hagyom, hogy ez is szépen beleolvadjon a folyékony csokiba. A csoki hőmérsékletét folyamatosan ellenőrzöm a kevergetés során és maximum csak 34°C-ig hűtöm, ekkor ugyanis már nem lesz csíkos a csoki (nem válik ki a kakaóvaj, vagyis temperát lesz), hanem szép bársony fénye lesz a kimártott islereknek.
A 34°C elérése után a tálat azonnal egy vastag konyharuhába csomagolom, majd elkezdem az islerek kimártását. Egy islert dobok a csokiba, 2 villával kiemelem azt, az isler tetejéről egy erőteljes fújással lefújom a csokit (Köszi a tippet Praliné Zsuzsi! J ), majd a lefolyó csokit a villa segítségével a tál szélén lehúzom és az islert egy sütőpapírra rakom száradni. (Mire a 4. islert kimártjuk az első már meg is dermed, ha jól dolgoztunk!) A mártás után közvetlenül még szórhatunk egy kevés aprított magot (mandula, pisztácia) az isler tetejére.

Tipp:

Ha a csokoládé eléri a 30°C-ot, mikróban érdemes rámelegíteni 5-10 másodpercre és alaposan átkeverni. Arra vigyázzunk, hogy ne hevítsük a csokit 34°C fölé, mert akkor elveszti a korábbi hűtés során szerzett kedvező tulajdonságait és a csoki száradás után megint csíkos lesz!

Legyen szép napotok,ildiKOKKI







Wednesday, May 21, 2014

Ír krémlikőrös (Baileys) bonbon

Avagy a „női szívek” elrablója… J



Az egyik kedvenc bonbonom.... J

Elsőként talán tavaly karácsonyra készítettem a híres ír krémlikőrrel ízesített fehér csoki töltelékű bonbonokat, azóta azonban havi rendszerességgel születik nálunk ez a finomság. Ennek több oka is van, hiszen egyrészt egy viszonylag könnyen elkészíthető, egyszerű töltelékről van szó, másrészről bombasztikusan finom íze van. Talán ez az oka annak, hogy mindenki nagyon szereti, de a nőnemű ismerőseim különösen gyakran kérdezik, hogy ebből a bonbonból van-e épp itthon, vagy ugye tervezem, hogy készítek ebből a következő bulira…

A népszerűsége okán mindig ez a bonbon fogy el leghamarabb, s persze ebből sosem marad egy szem sem, éppen ezért a fotó is nagyon sokáig elmaradt erről a csodáról, egészen mostanáig! J A napokban ugyanis egy nagyobb mennyiség készült ebből a finomságból, ráadásul az új formámat is kipróbáltam, így ez a két indok már elég volt arra, hogy végre VALAHÁRA elkattintsam azt a képet. Egyébként a Baileys bonbonban való felhasználását elsőként a „Csokoládé kreatívan” blogon láttam meg, így Györgyinek külön köszönet jár a receptért, amit persze a saját szájízemre alakítottam! J


Ír krémlikőrrel...

Hozzávalók: (24 db bonbonhoz.)
(1) Burok:
200 g jó minőségű étcsoki (Nálam Callebaut 74%-os.)
2-3 g kakaóvaj (CoCoVi, bio)
(A foltozáshoz 1-2 kocka fehér csoki, erről bővebben itt olvashatsz.)
(2) Töltelék:
75 g fehér csoki
15 g tejszín + fél csomag (ha egyesével csomagolt a kávé), vagy 1 tk instant espresso por (~1 g)
0,25cl (3-4 ek) Baileys
1 tk glükóz szirup
1 tk vanília kivonat
1 tk vaj
(1-2 ek 60%-os tiszta vodka)

Elkészítés:
Kb. 150 g étcsokoládét a 2 g kakaóvajjal megolvasztunk, majd beleolvasztjuk a maradék 50 g csokipasztillát is, ezáltal temperálva a csokoládét. A csokit, ha szükséget tovább hűtjük, amíg eléri a 33°C-os hőmérsékletet. Ezután kiöntjük a polikarbonát formát és elkészítjük a hüvelyeket, majd a formát hűtőbe téve azokat hagyjuk megszilárdulni.
Megjegyzés: Azért Callebaut csokoládéval körökkel más dolgozni, mint az eddigi összes csokival, amit próbáltam. Itt a burok hiperfényes, csodásan roppan, vékony lesz, mint a hajszál és kacsalábon forog… A lényeg, hogy a Callebaut csoki kipróbálása egy hatalmas élmény volt, biztosan fogok még rendelni ilyen csokit, mert függő lettem! J



A töltelékhez a fehér csokoládét megolvasztjuk, majd hozzákeverjük a vajat. Egy pohárban a tejszínt összemelegítjük az instant kávéval, amit ráöntünk a vajas olvadt fehér csokira és alaposan elkeverünk. Hozzáöntjük a Baileys-t, a vanília aromát, illetve ha szükségesnek érezzük egy kevés glükóz szirupot is keverhetünk a krémbe. Ha az alkoholos utóízt is szeretnénk felerősíteni, akkor adjunk a krémbe további 1-2 ek 60%-os vodkát, vagy más íztelen tömény szeszes italt. A kész tölteléket tegyük hűtőbe egy órácskára felhasználás előtt, itt közepesen fog besűrűsödni, hiszen alapjaiban véve ez egy viszonylag puha, de mégis jó tartással rendelkező töltelékről van szó.

A forma előkészítése és a bonbonhüvely elkészítése után betöltöttem a tölteléket, majd az újratemperált csokival lezártam a bonbonokat, amik néhány perces további hűtés után szépen kipotyogtak a formából. Ezt a bonbont egyébként sima étcsokis burokkal szoktam készíteni, most azonban egy kis fehér csokis díszt tettem rájuk, melynek elkészítéséről bővebben a „Színes csokik” bejegyzés alatt olvastok. Ennek a fehér csokis jelölésnek egyébként nálam gyakorlati jelentősége volt, hiszen ha egyszerre pl. 4-5 féle bonbont csinálok és mindből 100-120 db-ot, akkor egy íz egy körben készül el, vagyis kb. 5-6 formányi étcsokit temperálok egyszerre,  azonban a formáim különbözőek és ilyenkor alkalmazom a színes csokis díszítést, mint a jelölés egy formáját. Így lehet az a bonbon akármilyen formájú, a színről tudom, hogy mit rejt belül az a bonbon! J


Legyen szép napotok,  ildiKOKKI

Balieys bonbonba zárva....

Friday, May 16, 2014

"Május" torta

Avagy a májusi vendéposzt Anikótól, az Olajbogyó blog szerzőjétől...



Már néhány hónapja töröm a fejem, hogy milyen szuper is lenne néha egy-egy vendégposzt itt az ildiKOKKI oldalon, hogy néha „kitekintsünk” a nagyvilágba és más süti-bolondok írásaival is színesítsem a sütik felhozatalát. Éppen ezért elsőként - még áprilisban -Ferit kértem meg egy rövid kis összefoglalóra, aki egy remek finn receptet, a húsvéti mämmi elkészítését hozta el nekünk.

Nos, itt egy új hónap, ezzel együtt pedig érkezik egy újabb vendégposzt, hiszen ezentúl minden hónapban szeretnék meginvitálni egy-egy bloggert, barátot, vagy olvasót ide. A május hónapot Anikó, az Olajbogyó blog szerzője képviseli, aki egy csodás kis torát hozott el nekünk, stílusosan „Május tortának” elnevezve. Anival egyébként elsőre megtaláltuk a közös hangot, nagyon szeretem a receptjeit, amiket nagyon érthetően ír le és szuperszépen fotóz! J Akinek van kedve, kukkantson be hozzá ide, illetve csatlakozzon a facebook oldalához itt! Most azonban lássuk azt a receptet, mert olyan csuuuudálatos lett…. J




Finnország fővárosában, Helsinkiben él egy fiatal magyar
 biológus lány ...Ildikó, aki csodás süteményekkel,
 tortákkal, bonbonokkal kápráztatja el olvasóit. 
Valószínűleg az édesség készítés szeretetéből kiindulva, így ismeretlenül is, szimpatizánsok lettünk. :D
Virtuális vendégségbe invitált magához,
ahová kérésére, sütivel érkezek. :D
Azaz egy habos tortával készültem, mert bizonyos,
 hogy nagy és kedves társaság fog összegyűlni nála!




Hozzávalók...
(24 cm-s tortakarikához)

Tésztá(k)hoz...

 Fehér piskóta:

3 db tojás
90 g liszt
70 g kristálycukor
csipet só

Diós piskóta:

3 db tojás
60 g liszt
30 g darált dió
70 g kristálycukor
csipet só

Kakaós piskóta:

3 db tojás
60 g liszt
30 g Holland kakaópor
70 g kristálycukor
csipet só

Vaníliás krémhez...

300 ml tej
1 tasak vaníliás pudingpor
2 tojás fehérje
60 g cukor
1 tk vanília esszencia

Kakaós krémhez...

250 ml habtejszín
1 ek Holland kakaópor
1 ek porcukor

Tetejére...

100 g csokoládé
80 ml tejszín

250 ml habtejszín a torta oldalára,
Dobos cukorral és darál dióval díszítettem.




Elkészítés...

A sütőt előmelegítjük 180 fokra, a tortaformák alját 
sütésálló papírral béleljük,oldalukat enyhén kivajazzuk.
 A lisztet átszitáljuk, félre tesszük.
A normál piskótalap elkészítéséhez a tojásokat szétválasztjuk. 
A fehérjéhez 2/3 cukrot és csipet sót adva habot verünk, 
majd sárgáját 1/3 kristálycukorral kihabosítjuk.
A két masszát óvatosan egybeforgatjuk 
és folyamatos keverés mellett a lisztet is hozzászórjuk.
 Tortaformába simítva kb 12-15 perc alatt készre sütjük.
A következő két tortalapnál is ugyanígy járunk el,
csak ott a liszthez hozzákeverjük a plusz
(dió, kakaó) szárazanyagokat, amit majd 
a tojásos masszához forgatunk.
A kisült tortalapokat rácsra téve hűtjük. 




A vaníliás krémhez sűrű pudingot főzünk, 
amibe még forrón belekeverjük a kristálycukorral
felvert tojásfehérje habot, 
majd a krémet a kakaós tortalapra simítjuk, 
 és a normál piskótalappal fedjük.
A habtejszínt felverjük és porcukorral,
 kakaóporral ízesítjük, a tortalapra kenjük, 
majd tortakarikával befedjük.
Kis lábasban tejszínt melegítünk,
 majd a csokoládét beletördelve,
 megolvasztjuk és fényesre keverjük, ezután 
a tortakarika tetejére kenjük, hűtőbe téve dermesztjük.

A tejszínt habbá verjük és a torta oldalára simítjuk.
A kristálycukrot megolvasztottam, amíg a cukorszemcsék
 teljesen el nem olvadtak világos karamell színűre(Dobos-cukor),
 majd kanál segítségével 
sütőpapírra
csiga alakzatokat csorgattam, ezek lettek a díszítő elemek...

Kötényeket felkötni, habverőt a kézbe!


...és talán, ildiKOKKI  virtuális 
"vendég partiján" 
 meg fogtok kóstolni egy szeletkét a tortából :D






 Ani, köszönöm Neked ezt a csodás tortát, szerintem nincs egyetlen olyan Olvasó sem, aki ne kérne belőle egy szeletet! J Én legalább is mindenképpen szeretnék, ha lehet...   Lehet?!            ildiKOKKI