Saturday, February 21, 2015

Terepmintás tankos torta

Avagy hogyan készítsünk egyszerűen terepmintás marcipánnal burkolt tortát?


Misi 40. szülinapjára készült...

A napokban egy kedves ismerősöm férje ünnepelte a 40. születésnapját, akinek nagy kedvencei a tankok. Így kaptam a felkérést, hogy készítsek egy szép tankos, vagy tank alakú tortát valami nagyon egyszerű vaníliás ízvilággal. Mivel az utóbbi időben nagyon sok dolgom volt, ráadásul most volt a második finn vizsgám is, így egy terepmintás torta mellett döntöttem egy tankocskával. Szerintem ahhoz képest egész jól sikerült megoldani a feladatot, hogy mostanság a mousse torták játsszák a főszerepet az életemben a formatorták helyett. 

A torta nagyjából 20 cm átmérőjű volt, amihez a következőket használtam fel:
®  kb. 60 dkg marcipán (Recept itt.) zöldre, világoszöldre, barnára és feketére színezve (Festék: Sugarflair gélfesték.)
®  egy 5 tojásos fehér vaníliás piskóta (Recept itt.)
®  egy adag vanília krém, amit a házi vanília pasztámmal turbóztam fel (Recept itt.)
®   5-6 dkg vajkrém (vaj és porcukor 1:1 arányú keveréke habosra keverve) a marcipán alá szigetelésnek

A tankos torta alapötlete innét származik, de sokat merítettem ebből a fotóból is. A tankhoz először kivágtam egy 10-12 cm nagyságú kör alakú alapot, majd a tank testét formáltam meg. Erre jött a tank azon része, ahol az emberek ülnek, majd a tetőajtót és a lánctalpakat készítettem el, ami közé 4-4 db kereket raktam. Végül a helyére került az ágyúcső, amit egy hurkapálca tart, illetve kialakítottam a végső formát és díszítést.

A torta és a tank.

A terepmintás marcipánt elsőre úgy szerettem volna elkészíteni, hogy nyújtok egy nagyobb világos marcipánt és arra ragasztok néhány színezett foltot, majd ezt egybenyújtom, de rájöttem, hogy az úgy nem lenne elég realisztikus. Éppen ezért ezt a videót követtem és szépen egymáshoz nyújtottam a szorosan egymás mellé pakolt színes marcipán darabokat. Itt igyekeztem kialakítani hasonló alakokat, mint az eredeti mintán van. (A különböző színű marcipángombócok oldalát egy picit meg lehet nedvesíteni, hogy ne váljanak szét a burkolásnál, illetve aki nem bízna ebben, egy vékony réteg marcipánra pakolja a mintákat, de én ennek nem éreztem szükségét.)

A tortát a következő módon állítottam össze:
Elsőként megsütöttem a pisktótát, majd a lapok közé betöltöttem a krémet. Ezután egy órát pihent a torta a hűtőben, majd vékonyan bekentem a vajkrémmel, így egyengetve el az esetleges egyenetlenségeket és szigeteltem a tortát a marcipán alatt. Kb. egy óra ismételt hűtőben való pihentetés után kinyújtottam a terepmintás marcipánt, burkoltam a tortát és elhelyeztem a tankot a torta tetején. A maradék színes marcipánt összesodortam és azzal szegélyeztem a torát alulról.

A tank kb. egy-másfél óra alatt készült el, míg a teljes torta a várakozási időkkel együtt egy röpke délután alatt lett kész. (Ez soknak tűnhet, de én nem éreztem annak, inkább megvártam a dermedési időket.)
Összességében nagyon jó buli volt ez a torta, de teljesen más élmény, mint egy mousse torta, vagy egy sima csokitorta. Azokban a díszítést szeretem nagyon, ebben meg a marcipánfigura elkészítése volt a kihívás. Kíváncsian várom, milyen lesz és hogyan sikerül megoldanom a következő tortás kihívásom! J


Szép hétvégét,  ildiKOKKI


Friday, February 20, 2015

Kókuszkrémes bonbon

Avagy az első próbálkozásom a tejcsokis burokkal…

 
Szandi szülinapi ajándéka...

Az utóbbi időben elhanyagoltam a bonbonozást, hiszen mostanában inkább tortákat készítettem, de végre Szandi barátnőm születésnapja megfelelő indok volt elővenni a polikarbonát formát. Ráadásul egy kedves barátomtól kaptam egy kilónyi Belcolade tejcsokit, egy másiktól egy zacskó kókuszreszeléket, egy harmadiktól meg egy üveg kókuszlikőrt… (Igen, ha az ismerőseim találnak valamit a konyhájukban, amiről azt gondolják, hogy nekik nem kell, azt elhozzák nekem, hiszen én mindet újrahasznosítok.) Az édesség szerintem szuper fincsi lett, a Párom szerint először olyan íze van, mint a Kinder csokinak, aztán meg olyan nagyon kókuszos, végül pedig kókuszlikőrös… Hát ilyen ez az új recept! J

Hozzávalók:
(1) Burok:
250 g tejcsokoládé
2-3 g kakaóvaj
+ 2-3 kocka fehér csokoládé díszítéshez
(2) Töltelék:
80 g fehér csokoládé
40 ml kókuszlikőr (Likőr híján 40 ml 35%-os állati tejszín.)
60-65 g kókuszreszelék darálva + 10 g kókuszreszelék (simán)
1 tk vaj

Tejcsokis burokkal.

Elkészítés:
Elsőként a tölteléket készítem el. Ehhez a fehér csokoládét mikróban felolvasztom a vajjal, majd hozzákeverem a kókuszlikőrt és a vanília pasztát. A kókuszreszeléket kávédarálón finomra darálom, de nem mindet! Egy keveset (kb. 10 g-ot) félreteszek, ezt ugyanis simán belekeverem a krémben, hogy legyenek benne nagyobb ropogósabb darabok is. Végül a kókuszt is beleforgatom a krémbe és felhasználásig hűtőben pihetetem, de néha ránézek és átkeverem.
A tejcsokoládét gőz fölött olvasztani kezdem, majd amíg ez lassan olvad, addig elkészítem a fehér csokis díszítést a bonbonra. Ehhez 2-3 kocka fehér csokit olvasztok, temperálom, majd az ujjammal kicsit összemaszatolom a polikarbonát formát. Ezt pár percre hűtőbe teszem, hogy a fehér csoki szépen megszilárduljon, de utána azonnal ki is veszem, hogy a forma ne legyen túl hideg, mikor beleöntöm a tejcsokoládék. (Hasonló módszerrel készült díszítésről és a színes csokikról itt olvashattok bővebben.)



Az olvadt tejcsokihoz adom a kakaóvajat, majd temperálom azt. (Tejcsoki esetében a kb. 30-32°C-ig hűtöm a csokit és ekkor öntöm azt a formába.) Ha elkészítettem a bonbon hüvelyt, pár percre hűtőbe teszem a formát, majd átkeverem a tölteléket és betöltöm a formába. Végül a maradék tejcsokival lezárom a bonbonokat és megvárom így azok teljesen megszilárdulnak. (Mostanában egyébként a talpaláshoz nem kell újra temperálnom a csokit, mert a tálat rendszerint a gőzre teszem vissza és az még éppen jó hőfokon tartja a csokimat, de ha nem így lenne, akkor ismét temperálnék.) Végül a kész bonbonok szépen kipotyognak a formából, én pedig csak egy kis szívecske alakú dobozba pakoltam őket. J


Tipp: 
Kókuszlikőr híján, vagy abban az esetben, ha alkoholmentes bonbont szeretnénk készíteni, a tölteléket készíthetjük 30-35%-os állati tejszínnel is! 

Szép napot, ildiKOKKI

Tál: Apacuka ceramics.

Saturday, February 14, 2015

Valentin-napi üdvözlőkártya

Avagy hogyan készítsünk üdvözlőkártyát csupán néhány alapanyagból?

 
Saját készítésű ünnepi kártyácskák...

Finnországban ma nem csak a szerelmesek, hanem a barátok is köszöntik egymást Valentin-napon, amit mi ystävänpäivä-nek (barátok napjának) hívunk. Éppen ezért gondoltam meglepem a közelebbi ismerőseimet egy-egy kis saját készítésű kártyával, ami mellé egy csoki szívecskét is adtam ajándékba! J Ez igazán kis figyelmesség csupán, de szuper érzés látni az örömöt az emberek arcán, így igazán megérte a fáradtságon. Ráadásul maga a kártya nagyon egyszerűen és csupán néhány alapanyagból készül, így a kevésbé ügyes kezűen is bátran belefoghatnak! (A kártya alapötletét ez a kép adta a Pinterestről.)

Hozzávalók:
A/4-es vastagabb szürke kartonlap (Ebből 2 db kártya lesz.)
rózsaszínű papírlap
mini tortacsipkék (10-11 cm átmérőjű)
spárga
papírragasztó
toll, egy élesebb szike, vagy snitzer

Elkészítés:
Mérjük le a szürke papírlap hosszúságát, majd a szikével felezzük el. Az így kapott darabokat hajtsuk félbe, mintha egy kiskönyvet készítenénk. Nyissuk szét a papírt, majd a lapunk bal oldali felének belső részére rajzoljunk egy kis szívecskét, amit óvatosan vágjunk ki a szikével. A kivágott szívecske segítségével rajzoljunk egy nagyobb szívecskét a rózsaszínű lapra, majd ezt is vágjuk ki óvatosan a szikével. A rózsaszín szívecskét ragasszuk be a szürke könyvecskénk belső oldalára, ahova a névre szóló üzenetet is írhatjuk!
Ezután nincs más dolgunk, mint félbehajtani a tortacsipkét, óvatosan beragasztózni a hátulját és ráragasztani a kártyánk fedlapjára. Erre tehetünk még egy spárgából kötött masnit is, amit szintén elég papírragasztóval odaragasztani, nem fog leesni. Végük készítsük el a lufi szárát, egy fekete tollal írjunk „love” feliratot a kártya külsejére, amit kössünk össze a szívecskével! J

Tipp:
Ha több kártyát is készítünk, a szívecskéknek készíthetünk sablont is, ekkor a munka lényegesen felgyorsul. A tortacsipkét felragasztás után alaposan nyomkodjuk a kartonhoz, hiszen a lyukacsos papír könnyen felválik a ragasztásnál!


Lepjétek meg ti is egy kis aprósággal a szeretteiteket,  ildiKOKKI


Hyvää ystävänpäivää!

Tuesday, February 10, 2015

Valentin-napi szívecske macaronok

Avagy mivel lepjük meg az imádott férfit a hétvégén?! J


Romantikus macaronok...

Bár a Valentin-napot főként az angolszász országokban ünneplik, az utóbbi években február 14-én a szerelmesek egyre gyakrabban Magyarországon is meglepik egymást egy kis aprósággal. Finnországban ez a nap nem csupán a szerelmeseké, hiszen itt északon ezt ystävänpäivä-nek, vagyis „barátok napjának” mondják, így gyakorlatilag ez az ünnep nálunk a barátságról is szól. Ezen a napon bátran írhatunk egy kortti-t (kártyát) mindenkinek, így senki sem érzi magát magányosnak! J

Azért ne feledkezzünk meg a friss szerelmesekről sem, akik hatalmas lufikkal, pezsgővel és rózsaszínű virágcsokrokkal térnek haza a kedvesükhöz aznap… J Nekik ajánlom ezt a cuki rózsaszín szívecske-alakú tejcsokikrémmel töltött macaronokat. (A macaronokkal neveztem Kiskanál Valentin-napi partyjára, ahol sok más Valentin-napi ötletet találhattok.)

Valentin-napi desszertek

Hozzávalók:
(1) Macaronok:
9 dkg mandulaliszt =őrölt mandula
13,5 dkg porcukor
7,5 dkg tojásfehérje (Kb. 2 kisseb tojásé, de én mérleggel ezt mindig kimérem.)
5 dkg kristálycukor
1 késhegynyi piros ételfesték
 (2) Töltelék:
12 dkg tejcsokoládé
1 tonkabab reszelve (elhagyható)
0,4 dl tejszín (min. 30%-os, állati)
1 tk vaj

Elkészítés:*
A mandulát kávédarálón ledaráljuk és átszitáljuk a porcukorral. A szobahőmérsékletű tojásfehérjéhez adjuk a piros ételfestéket, majd 1-2 perc habosítás után a kristálycukrot is. A fehérjéből kb. 6-8 perc alatt egy fényes fehér habot verünk, majd O-alakú mozdulatokkal elkeverjük benne a mandulás porcukrot. Ekkor a tésztát addig keverjük, míg az szépen kifényesedik és egyenletesen folyik le a lapátról.
*Megjegyzés: A macaronok elkészítéséről részletes leírást találtok a macaron alaprecepteknél és a macaron receptek alatt.

Rózsaszín macaronok...

A kész tésztát kb. fél cm átmérőjű, sima csőrű habzsákba szedjük, majd egy szilikonos sütőpapírral bélelt tepsire szívecskéket nyomunk. (Ehhez én a netről töltöttem egy mintát, amit kinyomtattam és a sütőpapír alá tettem, de sok jó videóttalálhatunk a YouTube-on is a témával kapcsolatban.) Végül a tepsit néhányszor ütögessük a konyhapulthoz, hogy a felesleges légbuborékok eltávozzanak a tésztából. A kötelező 45 perces pihentetés után 140-150°C-os sütőben, légkeverés nélkül, középső bordamagasságon 10-12 perc alatt süssük készre a macaronokat, majd hagyjuk kihűlni a tepsiben. A töltelékhez a csokit olvasszuk össze a tejszínnel és a vajjal, majd reszeljük bele a tonkababot és már tölthetjük is az ünnepi szívecskéket!

Hyvää ystävänpäivää,  ildiKOKKI


Hyvää ystävänpäivää!


Sunday, February 8, 2015

Vanília paszta (Vanília kivonat házilag glükóz szirupból)

Hogyan készíthetünk egyszerűen valódi vanília kivonatot adalékok nélkül?

 
Gasztroajándéknak is kitűnő!

Az illatos vanília a cukrászat egyik alappillére, amit minden háziasszony szívesen használ. Jómagam készítettem már házi vaníliás cukrot, ezt azonban sok esetben nem adhatom az édességekhez, így más alternatíva után kellett néznem. Kb. egy éve kaptam ajándékba Angliából, a Szofika a konyhában c. blog szerzőjétől egy üveg csodálatos vanília kivonatot, ami glükóz szirup alapú volt, persze ebben a valódi vanílián kívül még jócskán volt egyéb adalék is. Ez a kis üveg adta az ötletet a saját kivonatom elkészítéséhez, amiből természetesen Szofinak is küldtem egy kis üvegcsével!

Hozzávalók: (Egy kis „Erős Pista” méretű dunsztosüveghez.)
2 db vanília rúd
2 dl glükóz szirup

Tipp:
Glükóz szirup híján használhatunk semleges ízű virágmézet is, a célnak az is tökéletesen megfelel.

Elkészítés:
Egy kis dunsztosüveget alaposan elmosunk, a papírt leáztatjuk róla, majd kiszárítunk. A vanília rudakat felhasítjuk, a magokat odafigyelve kikaparjuk, valamint a hüvelyt is felaprítjuk és a tiszta dunsztosüvegbe szedjük. Erre öntjük a glükóz szirupot - vagy a mézet -, majd az üveget lezárjuk és két hétig pihentetjük. A pihentetés alatt az üveg tartalmát kevergetni nem kell, elég azt csupán minden második nap fejtetőre állítani, hiszen a felaprított vanília mindig a szirup felszínére úszik, mivel annak kisebb a sűrűsége, mint a szirupnak. 

A vanília kivonat hűtőben sokáig eláll!

Két hét elteltével a vanília illatos aromáit teljesen felveszi a szirup, ekkor a felaprított vanília hüvelyének darabjait egy villa, vagy fogvájók segítségével lehalásszuk a szirup tetejéről. Ezeken marad ugyan egy kevés értékes kivonat, de ha ezeket egy szitára szedjük, akkor a rátapadt gükóz szirup szépen lecsöpög. A kész vanília kivonatot szedjük kisebb üvegekbe és felhasználásig hűtőben tároljuk.

Tippek:
A szirup levegőn gyorsan szárad, így az üveget mindig gondosan zárjuk le és csak akkor nyissuk fel, mikor egy kevés vanília kivonatot szeretnék adni a süteményeinkhez.
Egy-egy süteménybe egy csapott mokkáskanálnyi vanília kivonat, vagy még annál is kevesebb elegendő!
A kivonat akár gasztroajándéknak is kitűnő, ekkor csak címkézzük fel az üvegeket, vagy kössünk rá egy szép masnit!

Szép napot, ildiKOKKI

Adalékok nélkül!