Friday, November 28, 2014

Mákos macaron

Avagy a legkedvencebb macaronom! J


Az új kedvencem!

A macaron sütési láz töretlen, mindig van egy-egy újabb íz, forma, szív, esetleg csokitöltelék, amit éppen ki lehet, vagy ki kell próbálni! Ilyen ez a mákos makaron is, ami nálam nagy szerelem lett. J Ennek szerintem több oka is van, melyből az egyik, hogy igazi mák + citrom bolond vagyok, az egyik kedvenc bonbonom a mákos & citromos kocka, aminek a receptjét itt találjátok. Ezen az ötleten elindulva, jött a mákos macaron ötlete, amihez találtam egy szuper citromos fehér csokit is a boltban, de készítettem már a tölteléket sima citromhéjjal is. J Sőt, a bátrabbak egy kevés limoncelloval (= citromlikőr) is feldobhatják a tölteléket!

Hozzávalók: (Kb. 40 pár macaronhoz.)
(1) Macaronok:
70 g mandulaliszt + 20 dkg darált mák
2 tojás fehérje + 5 dkg kristálycukor
130 g porcukor
1 késhegynyi szürke ételfesték
(2) Töltelék:
1 tábla jó minőségű fehér csoki, vagy 1 tábla citromos fehér csoki
1 tk vaj
1 citrom reszelt héja
2 ek tejszín (35%, állati)
1 tk konyak, vagy brandy (Nálam 1 tk Tokaji Maximilian.)

A macaron elkészítéséről részletes leírást találtok itt!

Macaronok:
A mandulalisztet, mákot és porcukrot egy mélyebb tálba szitáljuk. A tojásfehérjét habosítani kezdjük, majd mikor kifehéredik hozzáadjuk a kristálycukrot és az ételfestéket. A tojásfehérje hab kb. 6-8 perc alatt éri el a megfelelő keménységet, így ne hagyjuk abba két perc után a habosítást! A mandulás keveréket óvatosan ráöntjük a tojáshabra, majd O-alakú mozdulatokkal elkeverjük a habban. Fontos lépés, hogy ezután addig kell keverni a tésztát, amíg az kicsit fényesebb nem lesz és a spatuláról egyenletesen folyik le.

Tojásfehérje tippek:
Ha nincs időnk 2-3 órát pihentetni a tojásokat szobahőmérsékleten, akkor tegyük a tojásokat egy nagy pohárba, engedjünk rájuk annyi meleg vizet, amiennyi ellepi és 5-10 perc után már készíthetjük is a macaronokat!

Sütés:
Sima csőrös habzsákból dresszírozzuk a macaronokat szilikonos sütőpapírra, majd sütés előtt legalább 45 percig kell pihentessük őket. Végül előmelegített 160°C-os sütőben, légkeverés nélkül, középső bordamagasságon 12 percet süssük a macaronokat. Könnyedén le tudjuk emelni a kész macaronokat a sütőpapírról, ha hagyjuk őket teljesen kihűlni.

Töltelék:

A töltelékhez a fehér csokoládét olvasszuk fel, adjuk hozzá a vajat, tejszínt és konyakot és keverjük simára a tölteléket, amit egy órácskára tegyünk hűtőbe, hogy azt sima csűrő habzsákból könnyen tudjuk adagolni. A macaronokat ragasszuk össze a fehér csokoládés krémmel, majd fogyasztás előtt legalább egy napig tároljuk őket hűtőben.

Macaronozzatok Ti is,   ildiKOKKI

Mák és citrom...


Tuesday, November 18, 2014

Málna- és csokimousse torta

Avagy van-e élet a „hagyományos” tortákon túl?

 
Csoki és málna...

Nagyon szeretek tortákat készíteni, bár idén tavaszig jobbára csak a „hagyományos”, háromrétegű tortákkal foglalkoztam. Aztán tavasz végén ellátogattam egy remek kis cukrászdába (Kakkugaleria) – ami azóta a kedvenc tortás helyem lett –, ahol beleszerelmesedtem a mousse tortákba. Bár első ránézésre igencsak egyszerűnek tűnnek ezek a tortácskák, de igazság szerint sokkal több idő elkészíteni egy mousse tortát a különböző rétegek dermedési idejének kivárása miatt, mint a hagyományos 3-lapos testvérét. Továbbá azt is el kell ismernem, hogy igazi kihívás egyenletes vastagságú rétegeket készíteni, hogy a szép szabályos élekről már ne is beszéljek. Talán ezért is lett a mousse torta nálam az „új macaron”, hiszen aki követi a blogot, tudja mennyit bíbelődtem a macaronozással. J

Hozzávalók: (Egy 18-20 cm átmérőjű tortához.)*
*Megjegyzés:
A piskóta arányai a Sakk-szelet piskótájával azonosak. A mousseok az Országtorta habjainak arányai alapján készültek a saját elgondolásom és módosításom alapján.

(1)Vajas piskóta:                                                                            (3) Málnazselé:
80 g vaj                                                                                                100 g fagyasztott málna
80 g porcukor                                                                                   3 ek porcukor
80 g liszt + 2 ek kakaópor                                                            1 citrom reszelt héja
1 tk sütőpor                                                                                        5-6 g zselatin (Kb. 3 lap.)
1 tojás + 1 tojássárgája 
1 tk vanília kivonat                                                                         (4) Málnamousse:
                                                                                                                100 g fagyasztott málna
(2) Csokoládé mousse:                                                                 2 db tojássárgája + 50 g tejszín (30%-os, állati)
1,6 dl tejszínhab                                                                              2 dl tejszínhab
100 g csokoládé (60 g ét- + 40 g tejcsoki)                             2-3 ek porcukor
2 db tojássárgája + 50 g tejszín (30%-os, állati)                 1 tk vanília kivonat
1 ek porcukor                                                                                    5-6 g zselatin (Kb. 3 lap).
3 g zselatin (Kb. 1,5 lap.)
                                                                                                              (5) Étcsoki ganache:
                                                                                                               50 g étcsoki + 1 tk vaj
                                                                                                              50 g tejszín (30%, állati)

Elkészítés:
Elsőként a vajas piskótát készítjük el. A puha vajat kihabosítjuk a porcukorral, hozzáadjuk a egész tojást és a tojássárgáját, illetve a vanília kivonatot, majd ezt simára keverjük. Ebbe forgatjuk bele a kakaóval és sütőporral összeszitált lisztet, majd a tésztát kikenjük egy sütőpapírra és 160°C-on kb. 15-20 perc alatt megsütjük. Ha lehet 1-2 cm-rel nagyobb kört kenjünk ki, mint amekkora tortát készíteni szeretnénk, így csak ki kell szúrnunk egy tortakarikával a kihűlt tésztát és már tölthetjük is azt. A tortakarikát celofánnal béleljük ki és így rétegezzük a tortát.
A csokoládémousse azonos módon készül, mint az Országtortánál, csak plusz tejcsokit is keverünk az étcsoki mellé. (Részletes leírást az Országtortánál találtok fázisfotókkal.) A kész csokimousset a csokis piskótára öntjük és legalább egy órát hagyjuk dermedni.

A málnazseléhez és moussehoz a 200 g málnát kiolvasztjuk és pürésítjük, majd kis lángon további 4-5 percig forraljuk. A málnapürét elfelezzük, majd az egyik felét egy kis fém keverőtálba átszedjük, ez lesz a málnamousse alapja. A maradék málnapüréhez reszeljük a citromhéjat, hozzáadjük a porcukrot és a zselatint, majd megvárjuk, hogy azok is teljesen elolvadjanak. Végül a málnazselét a tortára öntjük és ismét egy fél órácskát pihentetjük a tortát.
A málnamoussehoz a tojássárgáját habosítani kezdjük, közben felmelegítjük a fél dl tejszínt, amibe előzőleg beletördeljük a zselatinlapokat. Ha forró a tejszín és a zselatin feloldódott, akkor ezzel nyakonöntjük a tojássárgája habot. Ezt beleforgatjuk a félretett málnapürébe, végül pedig a málnapürét a közben kihabosított tejszínhabba. Végezetül ez a réteg is a tortára kerülm majd további egy órás pihentetés után rákerül a ganache réteg is a tortára. (Ehhez a csokit összeolvasztjuk a tejszínnel és vajjal, majd egyszerűen a szépen megdermedt torta tetejére öntjük.) A torta tetejét kedvünk szerint díszítjük friss gyümölccsel, amit tálalás előtt legalább egy éjszakát hűtőben pihentetünk.

Megjegyzés:
A zselatin egyetlen réteg mousseban sem lett túl sok, a torta hidegen pont „kellemesen” volt szilárd, egy fél órás szobahőmérséklet után viszont nagyon puhán omlott a szájbaj, a tartása azonban így is megmaradt.
A málnazselét és málnamousset mindenki kostolja meg készítés közben és nyugodtan adjatok hozzá plusz cukrot, ha édesebb habot szeretnétek!


A torta Maarja barátnőm szülinapjára készült, akinek ezúton is kívánok sok boldogságot! J

 Jó sütögetést, ildiKOKKI

Maarja szülinapi tortája...


Saturday, November 15, 2014

Tiramisu torta

Avagy honnét kaptam végül babapiskótát a tiramisu tortámhoz?

 
Egy különleges torta, egy különleges fiatalembernek...

A tiramisu torta elkészítése régi álmom volt, azonban itt Helsinkiben eddig nem sikerült „rendes” és igazán szép babapiskótát találnom. Egyszer már azt hittem, hogy sikerült, de mikor kibontottam a zacsit kiderült, hogy az csak piskóta alakú keksz. Éppen ezért kapva kaptam az alkalmon, mikor egy kedves barátom megkérdezte, hogy mit hozzon nekem Magyarországról. J Jómagam csak egy hatalmas zacsi babapiskótát kértem, ami annak rendje és módja szerint meg is érkezett hozzám… Ezután már csak egy „áldozatot” kellett találni, hogy kié legyen a torta, de Kincső barátnőm hamar kihúzott a pácból, hiszen a kedvese épp most lett harmnic esztendős. Az ünnepeltnek ezúton is sok boldogságot kívánok, remélem ízlett neki a meglepetés!

Hozzávalók: (Egy 16-18 cm átmérőjű kis tortához*).
*Megjegyzés: A mennyiségek duplázásával egy hatalmas, 24-26 cm átmérőjű, magas tortát tudunk készíteni.
(1) Tészta:
4 db „M”-es tojás kettéválasztva + 1 csipet só
8 dkg porcukor
10 dkg liszt (BL 55)
1 tk sütőpor
1 tk vanília kivonat
(2) Krém:
1 doboz mascarpone (200g)
3 dl tejszínhab (Min. 30%-os, állati.)
6 ek porcukor
2 ek instant kávé + 2-3ek tej
4-5 ek kávélikőr
1 citrom reszelt héja
1 cs Zselatinfix (Növényi tejszínhab esetén elhagyható.)
+ kb. 1 dl erős feketekávé
(3) Díszítés:
200 g babapiskóta
2-3 ek kakaópor
+ egy szép barnás szalag (Nálam épp egy rénszarvasos.)
 
Szarvasok a szalagon...

A piskóta:
A piskóta készítéséről itt olvashattok egy posztot az oldalról, de most egy új módszert próbáltam ki, mert a piskótasütéssel kísérletezem éppen. Most így készült a piskóta:
A tojásokat kettéválasztjuk. A sárgáját fehéredésig habosítjuk a vanília kivonattal és a porcukor  harmad részével  egy kisebb tálban. Egy másik, nagyobb tálban a tojásfehérjéhez adjuk a sót, habosítani kezdjük, majd ha már kifehéredett, akkor hozzáadjuk a maradék porcukrot és egy szép, de nem túl kemény habot verünk. Spatulára váltunk, amivel beleforgatjuk a fehérje habba a tojássárgája habot, illetve két részletben hozzászitáljuk a sütőporos lisztet. A kész piskótatésztát 175°C-os előmelegített sütőben 35-40 perc alatt aranybarnára sütjük. A piskótát a formában hagyjuk kihűlni.

A torta összeállítása:
A tejben feloldjuk az instant kávét, majd hozzáadjuk a kávélikőrt - én itt hajlamos vagyok túlzásokba esni és néha egy picivel több kávélikőrt használni. A mascarponéba keverjük a porcukorot, citromhéjat és hozzáadjuk a kávékilörös alapot. A tejszínt kemény habbá verjük, majd óvatosan, több részletben beleforgatjuk a mascarponés alapba.

A babapiskóta Magyarországról érkezett. 

A piskótát három lapra vágjuk, majd az első lapot egy konyhai ecset segítségével megkenjük egy kevés, előzőleg lefőzött és kihűtött kávéval. (Ínyencek egy kevés kávélikőrt is kenhetnek a piskótalapokra.) A krémet három részre osztjuk, melynek 1/3-át félretesszük a torta burkolásához és díszítéséhez, a maradék krémet pedig elfelezzük és betöltjük a piskótalapok közé. A torta összeállítása során minden réteg piskótát kenegessünk meg kávéval. A díszítéshez félretett krémmel vékonyan burkoljuk a tortát, illetve egy sima csőrös habzsákból dresszírozunk kis félgömb alakú krémrózsákat a torta tetejére. Végül a tortát rakjuk körbe babapiskótával, szórjuk meg kakaóporral és kössük át egy szép szalaggal!

Jó tudni:
Ha házi tiramisut készítek – márpedig nagyon sokat készítek, szinte minden bulira és grillezésre –, azt ugyanezekből a hozzávalókból és arányokkal készítem. Természetesen akkor nem torta alakú lesz a végeredmény, hanem a piskótát szépen felszeletelem és egy lapos jénai edényben állítom össze a desszertet, de a hozzávalók aránya változatlan. Ha éppen nincs idehaza ZselatinFixem, akkor azt kihagyom, hiszen már magának a mascarponénak és tejszínhabnak is elég jó tartása van, bár ilyenkor csínján bánok a kávélikőrrel és az a krém helyett jobbára a piskótára kerül. J
Akinek van kedve, a krémet megbolondíthatja egy kevés kardamomnnal, vagy egy csipet karácsonyi fűszerkeverékkel is, nagyon pikáns lesz a végeredmény. Próbáljátok ki, mert mennyei desszert és szinte elronthatatlan!


Sok szerencsét a konyhában, ildiKOKKI

Tiramisu torta.

Friday, November 7, 2014

ildi KOKKI 2.0

Avagy két esztendős lett a blogom! J

 
Két éves a blogom! J

Szinte hihetetlen, de pontosan két esztendővel ezelőtt írtam meg az első posztot ide az ildiKOKKI blogra egy szürke és unalmas novemberi napon. Akkor már több mint fél éve éltem Helsinkiben, ami azt jelenti, hogy jövő májusban lesz 3. éve, hogy ideköltöztünk. Nos, eleinte nagyon „ágáltam” Helsinki ellen, de ha ma valaki azt mondaná, hogy irány haza… Nos, maradjunk annyiban, hogy annak még nincs itt az ideje. J

A blogolás az utóbbi két évben a mindennapok részévé vált, csakúgy mint a sütifotózás is, amit nagyon megkedveltem. (Most épp egy új fotómasinára gyűjtök!) Igaz ami igaz, a jelenlegi finn nyelvkurzusom miatt kevesebb időm van recepteket írni, de mindig találok egy-egy lopott kis órácskát összerakni egy-egy bejegyzést ide. Ha igazán őszinte akarok lenni, akkor a KOKKI blog az egyetlen olyan hobbim, amit ilyen hosszú ideig lekötötte az érdeklődésem, hiszen annyi izgalmas dologgal találkozik az ember!

Itt van például a macaron-project, ami eleinte nagyon nem akart sikerül, majd mégis összejött! J Nagyon megkedveltem a tortázást, új szerelmeim a mousse torták, valamint igazi "bonbon-őrült” lettem, hiszen nincs alkalom amit meg ne lehetne ragadni egy kis bonbonozásra. A kedvenceim azonban továbbra is a kelt tészták, valamint az omlós tésztás sütemények...J


Két év igen hosszú idő egy blog életében. Rengeteg recept, a vasárnapi Édes Élet rovat az Életszépítők oldalon, a bloghoz tartozó ildi KOKKI facebook oldal, egy sütisnaptár tavalyról, egy pedig idénről, amit épp most készítek. A sütéshez kapcsolódóan tartottam jó néhány sütis délutánt ovisoknak, illetve sok-sok bonbonos délután a Slow Food szervezetnél, valamint önkéntes sütést az angol iskolában... Megszámlálhatatlan örömteli esemény, ami annak köszönhető, hogy két évvel ezelőtt ildiKOKKI lettem! J Most mondjátok meg, kell ennél nagyobb ajándék a második blogszülinapra?! 

Üdözlettel, az immáron két éves ildiKOKKI

ildiKOKKI 2.0

Wednesday, November 5, 2014

Pizzás csiga gombával

Avagy mit sütöttem a Blogkóstoló 19. fordulójára?

 
Csiguszok...

A Blogkóstoló jelenlegi fordulóját Fűszermánia Gabi rendezi, aki a Süssünk-fűzzünk együtt! blogot sorsolta nekem. Piroska blogját nagyon szeretem, hiszen sok egyszerű és hasznos recept van az oldalán, így szívesen böngésztem nála. A játékra egy gyorsan elkészíthető kelt finomságot választottam, hiszen hétvégén bulit rendezünk és ezeket a kis csigákat is szertném felszolgálni a vendégeknek! Anno még Magyarországon egyébként még nagyon sok pizzás csigát sütöttem, így jó volt egy kicsit nosztalgiázni… J

Hozzávalók: (20-25 csigához, vagy egy nagy gáztepsinyi adaghoz).
(1) Tészta:
40 dkg liszt (BL 55)
2 dl tej + ½ kocka élesztő + 1 csipet cukor
5-6 ek olívaolaj
1 tk só
2 tk oregánó
(2) Töltelék:
2 kis konzerv sűrített paradicsom + 1 dl víz
1 kis fej hagyma + 1-2 ek olívaolaj
1 gerezd fokhagyma
1 tk pirospaprika
1 tk oregano
1 tk bazsalikom
1 tk bors
1 tk cukor
1 üveg szeletelt gomba (töltőtömeg 150 g)
(3) Díszítés:
1 marék reszelt sajt (edámi)
1-2 ek parmezán
kevés szárított petrezselyem

Elkészítés:
A lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót és az oregánót, a tejben felfuttatott élesztőt, illetve az olajat, majd egy szép hólyagos tésztát dagasztunk, amit meleg helyen kb. egy órácska alatt duplájára kelesztünk.
Amíg a tészta kel, elkészítjük a tölteléket. A hagymát finomra összevágjuk, majd üvegesre pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, sűrített paradicsomot és főszereket, valamint egy kevés vizet, majd pár perc alatt összefőzzük a pizzakrémet.
A gombát alaposan lecsepegtetjük, apróra összevágjuk, majd kinyomkodjuk.
A megkelt tésztát kb. fél cm vastag téglalapra nyújtjuk, megkenjük a pizzakrémmel, megszórjuk aprított gombával és feltekerjük, majd kb. kétujjnyi vastag szeletekre vágjuk. A csigák tetejét megszórjuk egy kis reszelt sajttal és parmezánnal, valamit egy kevés szárított petrezselyemmel és további 20 perces pihentetés után 175°C-os sütőben pirosra sütjük őket!


Jó étvágyat,  ildiKOKKI


Sok fűszerrel...